Հայաստանի կառավարությունը պայքարո՞ւմ է գնաճի դեմ, թե՞ խթանում այն
Հայաստանում գնաճի ավելացման պատճառը անբարենպաստ գյուղատնտեսական տարին ու խնդիրներն են արտաքին շուկաներում, մասնավորապես, հացահատիկի շուկայում
25 սեպտեմբերի 2010
Ըստ նախնական վիճակագրական տվյալների հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 3,1 տոկոսով 2009 նույն ժամանակաշրջանի համեմատ: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությունը, ՀՆԱ-ի ծավալը կազմել է 2 տրլն 42 մլրդ 788,8 մլն դրամ: Ընդ որում, գյուղատնտեսական ապրանքի համախառն արտադրությունը հաշվետվության շրջանում կրճատվել է 18%-ով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 11,5%-ով: Բացի այդ, սպառողական գների աճը հունվար-օգոստոսին 2009-ի նույն շրջանի համեմատ կազմել է 7,7 տոկոս: Միևնույն ժամանակ ամսական կտրվածքով գնաճը կազմել է 1,3 տոկոս:
Հայաստանի անկախության 19 տարիների գլխավոր ձեռքբերումը` ԼՂՀ փաստացի անկախությունն է
Սեպտեմբերի 18-24-ի ներքաղաքական իրադարձությունների ամփոփում
Ոչ մի ՄԱԿ հատուկ պատվիրակ չի կարող արագացնել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լիկվիդացումն ու, առավել ևս, նրա ընդօրինակումն այլ մակարդակում կարգելակեն անգամ այն գործընթացը, որն այժմ ընթանում է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նրա կարծիքով, նման հայտարարություններն ավելի շատ դասվում են քարոզչության, քան հակամարտության լուծումն արագացնելու իրական փորձերի շարքին: «Իրական արագացման համար փոխզիջումների պատրաստակամություն է հարկավոր, այլ ոչ թե հակառակը»,- ասել է Իսկանդարյանը:
Բրայզայի հանդեպ սենատորների դժգոհության պատճառները ԱՄՆ ներքաղաքական դաշտում են գտնվում
Պաշտոնական Բաքվին «յուրային» դեսպան է հարկավոր, որը կսքողի այն խախտումները, որոնք անխուսափելի են Ադրբեջանում կայանալիք ընտրություններում
Սեպտեմբերի 21-ին Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովում կատարվեց այն, ինչ պետք է տեղի ունենար՝ սենատորներ Բարբարա Բոքսերն ու Ռոբերտ Մենենդեսը վետո են դրել Մեթյուր Բրայզայի թեկնածության վրա: Արտառոց ոչ մի բան տեղի չունեցավ, հակառակը, տարօրինակ կլիներ, եթե Բրայզան առանց քաշքշուկի հաստատվեր:
Էլեկտրոնային ռեսուրսների պաշտպանությունը Հայաստանի փորձագետների ուշադրության կենտրոնում է
Սեպտեմբերի 13-20-ը հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի հիմնական իրադարձությունների ամփոփում
21 սեպտեմբերի 2010
Էլեկտրոնային ռեսուրսների պաշտպանության հարցերը Երևանում կլոր սեղանի շուրջ քննարկեցին գրադարանների, թանգարանների, ազգային արխիվի, հրատարակչությունների ու զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները: Միջոցառումը կազմակերպվել է Նորարարության ու ձեռնարկատիրության ազգային կենտրոնի կողմից` Հայաստանի Հրատարակողների ազգային ընկերակցության հետ համատեղ: Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել այնպիսի թեմաների, ինչպիսին է էլեկտրոնային ոլորտում հեղինակային իրավունքների պաշտպանությունը, էլեկտրոնային կրիչների վրա տեղեկատվության պահպանման պայմանները, գրադարանների ու թանգարանների տվյալների բազա կազմելու խնդիրները և այլն:
Աշխարհի առաջնությունում ազատ ոճի հայ ըմբիշների անհաջող ելույթի երեք պատճառներ են՝ բժշկությունը, մարզիչների և մրցակցության բացակայությունը
Սեպտեմբերի 6-12-ը Մոսկվայի «Օլիմպիական» մարզահամալիրում տեղի ունեցավ ազատ ոճի ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունը, որին մասնակցեցին շուրջ 100 երկրների ներկայացուցիչներ:
18 սեպտեմբերի 2010
Աշխարհի առաջնությունը բացեցին հունահռոմեական ոճի ըմբիշները, իսկ առաջինը մեկնարկեցին 55, 66 և 96 կգ քաշային կարգերի մարզիկները: 55 կգ քաշային կարգում Հայաստանը ներկայացնում էր մեր ամենատիտղոսակիր մարզիկներից մեկը՝ Ռոման Ամոյանը, որը նվաճել է Պեկինի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալը, Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալը և անցյալ տարվա աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալը: Այս տարի նույն Ամոյանն իր ավանդն ունեցավ Հայաստանի հավաքականի խաղում: