Ընտրություններից առաջ փոփոխություններ Ընտրական օրենսգրքում. Ի ՞նչ կա դրա ետևում
Ընտրություններում հայկական սփյուռքի մասնակցության գաղափարը նոր չէ և առաջին անգամ այդ մասին հայտարարվել է երկքաղաքացիության մասին օրենքի ընդունումից հետո
Հայաստանում, ինչպես նաև Իսրայելում, և առհասարակ այն երկրներում, որոնց քաղաքացիները աշխարհում շատ ավելի են, քան հենց բուն երկրի տարածքում, յուրաքանչյուր ընտրություններից առաջ խոսակցություններ են սկսվում այն մասին, որ սփյուռքը պետք է քվեարկի նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում: Նկատենք, որ հայերի և հրեաների քանակը տարբեր երկրներում կազմում է նրանց ընդհանուր քանակի 2/3, ընդ որում, Հայաստանում բնակվում է մոտ 3 մլն հայ, իսկ Իսրայելում` 6 մլն հրեա: Իսկ ամբողջ աշխարհում` համապատասխանաբար, 7 և 14 միլիոն: Եթե նրանց բոլորին ընտրելու իրավունք տալ, ապա մեր երկրներում քվեարկության արդյունքները կարող են բոլորովին այլ արդյունք ունենալ, հնարավոր է` անգամ Հայաստանի և Իսրայելի քաղաքագետների և փորձագետների համար բոլորովին անկանխատեսելի:
PanARMENIAN.Net - Ինչպես կարծում է Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտոնի (ICES) տնօրեն, դոկտոր Ալեքսանդր Ցինկերը, և հայկական, և հրեական սփյուռքերը միատարր չեն և իրենց գործողություններում առաջնորդվում են նպատակներով, որոնք տարբերվում են մայր երկրի բուն նպատակներից: «Այսպես, եթե հայկական սփյուռքը հիմնականում աջ համոզմունքների է հարում, այսինքն` դրա մեծամասնությունը կարծում է, որ ղարբաղյան հակամարտության և կորցված պատմական հայկական հողերի վերամիավորման հարցում անհրաժեշտ են արմատական քայլեր, ապա հրեականը ավելի շատ ձախ համոզմունքների է հարում, որոնք այսօրվա Իսրայելում լայն տարածում չունեն: Հարցն այլ է, եթե խոսել Հայաստանի և Իսրայելի միայն այն քաղաքացիների մասին, ովքեր գտնվում են արտերկրում` ուսանողների, դասախոսների, ձեռներեցների, զբոսաշրջիկների և այլն: Այստեղ մի խնդիր կա, որը լուրջ քննարկում է պահանջում: Սակայն դա չպետք է հապճեպ կերպով արվի` ընտրությունների հենց նախաշեմին, ինչն արդեն իսկ արդյունավետ չէ ժողովրդավարության զարգացման համար»,-ընդգծել է Ցինկերը:
Նա նաև ընդգծել է, որ քվեարկության օրը հաճախ ոչ թե կիրակի է, այլ աշխատանքային օր, և մարդը, ով բնակվում է, օրինակ Ռուսաստանում կամ ԱՄՆ-ում, հանուն քվեարկության չի կարող հասնել ընտրատեղամաս, որը բավականին հեռու է տեղակայված լինում, երբեմն` այլ քաղաքում:
Իսկապես, ԱՄՆ-ում, օրինակ, հայերի, Հայաստանի քաղաքացիների համար ընտրատեղամասերը գտնվում են դեսպանատներում կամ գլխավոր հյուպատոսարաններում, և այն մարդկանց համար, ովքեր բնակվում են, ասենք Այովա կամ անգամ Մասաչուսեթս նահանգներում, պարզապես հարմար չէ մեկնել Վաշինգտոն, Նյու Յորք կամ Լոս Անջելես, որպեսզի քվեարկեն: Նույն իրավիճակն է նաև Իսրայելի քաղաքացիների պարագայում:
Կա կարծիք, որ եթե գոյություն ունեն հայկական և հրեական լոբբի, որոնք երկրների շահերն առաջ են տանում ԱՄՆ Կոնգրեսում և այլ կառույցներում, անցկացնում են ամենամյա հեռուստամարաթոններ, որոնց ընթացքում հավաքված միլիոնավոր դոլարներն ուղղվում են Հայաստանի և Իսրայելի զարգացմանը, ապա այդ մարդիկ քվեարկության իրավունք ունեն: «Չեմ կարծում, որ սա օբյեկտիվ մոտեցում է, սակայն ամեն դեպքում, ԸՕ-ում փոփոխություններ կատարել կամ, առավել ևս որոշումներ կայացնել անմիջապես ընտրություններից առաջ, պետք չէ: Դա պետք է անել նախօրոք»,-ընդգծել է Ցինկերը:
Ելնելով վերևում ասվածից` հիշեցնենք, որ ընտրություններում հայկական սփյուռքի մասնակցության գաղափարը նոր չէ և առաջին անգամ այդ մասին հայտարարվել է երկքաղաքացիության մասին օրենքի ընդունումից հետո: Սակյան ընտրելու իրավունքը չպետք է դիտարկվի Հայաստանի քաղաքացու պարտականություններից և այլ իրավունքներից`Հայրենիքում առնվազն 6 ամիս ապրելուց, հարկեր վճարելուց, պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելուց, առանձին: Առանց այս ամենի, պարզապես ՀՀ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելը չի հասկացվի Հայաստանի քաղաքացիների կողմից:
ՀՀ նախագահական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն միջազգային 8 կազմակերպություններ
Մինչև աշուն հին նոր ՀՀՇ-ն դեռ շատ անելիքներ ունի, կգտնի՞ այն իր տեղը հայրենի քաղաքական արևի տակ, ցույց կտա ժամանակը
Ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններից ամենահարուստը ՀՀԿ-ն է, նրան հաջորդում է ԲՀԿ-ն, համեստ են ՀԱԿ-ի և «Բարև, Երևան»-ի ֆինանսական միջոցները
Անիմաստ կամ իմաստավորված քարոզարշավը շարունակվում է և դեռ 18 օր էլ տևելու է
Մեկնարկեց ԱԺ արտահերթ նստաշրջանը
Մեկնարկեց ԱԺ արտահերթ նստաշրջանը Նիստին գրանցվել է 104 պատգամավոր
10 օր անց. Թեկնածուների քարոզարշավն ու էլեկտորատը. մաս 2 Այս մարդիկ 8 մլն դրամ ընտրագրավը վճարել են, քարոզարշավի 10 օրն էլ մեկը հացադուլի մեջ է անցկացրել, երեքն էլ մի մամուլի ակումբից մյուսն են շտապել
Խոսում է Ռագըփ Զարաքօլուն. Հետաքրքիր է` Մինսկի խումբն ի՞նչ է մտածում Թուրք մտավորականի կարծիքով իր երկիրը պետք է փոխի քաղաքականությունն ու խաղաղության համար աշխատի
Ապահով Հայաստան, մնայուն արժեքներ ու աստվածներ. Թեկնածուների կարգախոսների հոգեբանական կողմը Այսօրվանից մեկնարկոմ է ՀՀ նախագահական ընտրությունների պաշտոնական քարոզարշավը