«Լուսաբանման առումով այս ընտրություններում առաջընթաց կա, և դա դրական եմ համարում: Սակայն մեթոդները մնացել են նույնը»,- նախընտրական քարոզարշավի արդյունքներն ամփոփելով լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀԱԿ ընտրացուցակով առաջադրված ԱԺ պատգամավորության թեկնածու, ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը:
Դեմրիճյանը ՀԱԿ-ի քարոզարշավը գնահատում է դրական` հատկապես այն, որ վերջին հավաքներին մասնակցել են անհամեմատ շատ թվով ՀԱԿ-ի կողմնակիցներ, որոնք եկել են իրենց կամքով «և ոչ թե որոշ ուժերի նման բերել են»:
«Հատկապես վերջին երկու շաբաթների ընթացքում ընտրարշավը լայն թափ ստացավ: Կարող եմ ասել, որ արդար ընտության դեպքում ՀԱԿ-ը ծանրակշիռ ներկայացուցչություն կունենա ԱԺ-ում»,- ավելացրեց ՀԺԿ նախագահը: Չնայած, անկեղծացավ, որ «այս իշխանություններն ու արդարությունն անհամատեղելի են»:
Ամբողջական գնահատականը ՀԱԿ-ը կտա խորհրդարանական ընտրություններից հետո, դա է նաև պատճառը, որ արդեն մայիսի 8-ին նրանք հանրահավաք կանեն Ազատության հրապարակում: