23 մայիսի 2012 - 16:40 AMT
Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) և «Բարգավաճ Հայաստանի» միջև կոալիցիա կձևավորվի, թեև կարող է լինել նաև որևէ այլ անվան տակ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը: Նրա խոսքով` այժմ ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի միջև, իբր, գոյություն ունեցող ինտրիգը տրամաբանական չէ, և կողմերը «մի քիչ խորշելով», բայց կձևավորեն: Նա նկատել է նաև, որ եթե «Բարգավաճ Հայաստանը» չմտնի խորհրդարանի մեջ, ապա մի շարք դժվարությունների առջև կկանգնի:
Ընդ որում Սարգսյանը գտնում է, որ ավելի ճիշտ կլիներ, եթե ՀՀԿ- ն միանձնյա իր վրա վերցներ պատասխանատվությունը երկրում առկա իրադրության համար: Նրա կարծիքով` կոալիցիան նպատակ է հետապնդում լուծելու ինչպես 2013թ. նախագահական ընտրությունների խնդիրը, այնպես էլ երկրում կայունության խնդիրը:
Մայիսի 6-ին Հայաստանում տեղի են ունեցել խորհրդարանական ընտրություններ, որոնցում հաղթել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը` հավաքելով ձայների 44,05 %-ը: Երկրորդ տեղում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է 30,20 % ձայներով, երրորդում` ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը` 7,10 %: