Միայն Հայ ազգային կոնգրեսն է բարձրացնում 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի և 2008թ. մարտի 1-ի հանցագործությունների բացահայտման հարցերը: Այդ մասին երեքշաբթի օրը` ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ, ասել է ՀԱԿ-ից պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Ընդ որում նա նշել է, որ եթե իշխանությունները հոկտեմբերի 27-ի գործը համարում են դե-յուրե բացահայտված, ապա մարտի 1-ի անկարգությունների հետաքննությունը մինչ օրս շարունակվում է:
Փաշինյանն իր խոսքում անդրադարձել է նաև «Հարսնաքար» ռեստորանում բժիշկներին ծեծի ենթարկելու հետ կապված աղմակահարույց պատմությանը` այն անվանելով «ներկայիս իշխանությունների գործունեությունը»:
Այս կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ «միայն ՀԱԿ-ն է ի վիճակի դադարեցնել Հայաստանում տիրող «բեսպրեդելը»: