Կոնգրեսական Շիֆը Թուրքիայի ղեկավարների հետ խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին
PanARMENIAN.Net - Կոնգրեսական Ադամ Շիֆն առանձնազրույցներ է ունեցել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի ու մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, լինելով Կոնգրեսի պատվիրակության կազմում, որը գտնվում էր Մերձավոր Արևելքում Սիրիայում ահաբեկչության սպառնալիքների ու պատերազմի առնչությամբ:
Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի հետ հանդիպմանը Շիֆը ուշադրություն է դարձրել Էրդողանի այն խոսքերին, որ «Թուրքիայում մինչ օրս հայեր են ապրում, հետևաբար, Ցեղասպանություն չի եղել»: «Նշանակում է, քանի որ Եվրոպայում որոշ հրեաներ խուսափել են մահից, Հոլոքոսթ չի՞ եղել: Ես նաև կասկածում եմ, որ դուք բացած լինեք արխիվները, քանի որ մինչ օրս թուրք պրոֆեսորները, պատմաբանները, լրագրողներն ու հասարակ քաղաքացիները նախկինի պես բախվում են ահաբեկման, հետապնդումների կամ բռնության հետ, երբ ասում են, որ Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է»,-ասել է կոնգրեսականը:
Նախագահ Գյուլի հետ հանդիպմանը Շիֆը նշել է, որ նա խոսում է հայազգի իր տասնյակ հազարավոր ընտրողների անունից, որոնք, հավանաբար, երբեք հնարավորություն չեն ստանա անմիջապես դիմելու նախագահին, գրում է Asbarez-ը:
«Դուք երբեք չեք հանդիպի իմ 80 000 հայ ընտրողներից ոչ մեկի հետ, որոնցից յուրաքանչյուրը կորցրել է ծնողներից կամ նախահայրերից մեկին, զարմիկների ու զարմուհիների, կամ էլ ամբողջ ընտանիքը: Նրանց ցավն իրական է, նրանց վերքերը բաց են և դա վաղեմի անցյալի ապրումներ չեն: Դուք և վարչապետն ասացիք, որ այո, հայերը տուժել են, բայց այնպես, ինչպես թուրքերն Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին: Դա նույնն է, ինչ եթե հայտարարենք, որ գերմանացիներն էլ են տուժել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Դա ճիշտ է, որ Երկրորդ համաշխարհայինի ժամանակ զոհվել են գերմանացի խաղաղ բնակիչներ, բայց դա չի նշանակում, որ Հոլոքոսթ չի եղել: Դուք առաջարկում եք պատմական հանձնաժողով ստեղծել Ցեղասպանության փաստը հաստատելու համար: Սա նման է առաջարկին՝ պարզել եղել է Հոլոքոսթ, թե չի եղել»,-ասել է Շիֆը Աբդուլլահ Գյուլին:
Շիֆը նաև արծարծել է Քեսաբի հարցը և մտահոգություն հայտնել հայ համայնքի բռնի տարհանման ու այն բնակիչների վիճակի մասին, որոնք այժմ փախստական են դարձել Թուրքիայում: Նա նաև կոչ է արել Թուրքիային տարանջատել Հայաստանի շրջափակումը ղարաբաղյան հարցից ու վերջ դնել ՀՀ տնտեսական մեկուսացմանն ու կարգավորել առևտրային հարաբերությունները երկու երկրների միջև:
«Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել Շիֆին Թուրքիայի առաջնորդներին ընդդիմանալու համար՝ հանուն Հայոց ցեղասպանության հարցում ճշմարտության ու արդարության հաստատման: Մենք հատկապես գնահատում ենք նրա խոսքերն` ուղղված Էրդողանին ու Գյուլին իր հայ ընտրողների անունից»,-ասել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: