Դոնբասում կործանված Boeing 777-ի վերաբերյալ նախնական զեկույցը. 34 էջ՝ առանց գլխավոր հարցերի պատասխանների
PanARMENIAN.Net - Նիդերլանդների Անվտանգության խորհուրդը հրապարակել է Ուկրաինայի օդային տարածքում կործանված մալազիական Boeing 777-ի վթարի վերաբերյալ նախնական զեկույցը:
34-էջանոց փաստաթուղթը բազում տեխնիկական, եղանակային, օդրերևութաբանական և կործանված ինքնաթիռին ու թռիչքին, անձնակազմին, ինքնագրիչներին վերաբերող այլ մանրամասների թվարկում է: Փորձագետները զգուշավոր են ձևակերպումներում՝ ինքնաթիռի կործանման պատճառ են եղել «կառուցվածքային վնասվածքները բարձր էներգետիկ օբյեկտների արտաքին ազդեցության արդյունքում»: Զեկույցում չի ասվում, թե ինչով է պայմանավորված «արտաքին ազդեցությունը», որի հետևանքով ինքնաթիռը մաս-մաս է եղել օդում ավելի քան 10 հազար մետր բարձրության վրա:
Զեկույցում, մասնավորապես, ասվում է, որ ինքնաթիռի ինքնագրիչները ամբողջական են մնացել, թռիչքի ընթացքում տեխնիկական անսարքություններ չեն եղել, անձնակազմը արտահերթ կապ չի հաստատել կարգավարների հետ: Թռիչքի տևողության պատճառով անձնակազմը երկու հերթափոխ ուներ՝ կապիտանները ավելի քան 10 հազար թռիչքաժամ ունեին, որից 7000-ը Boeing 777-ով, առաջին օդաչուները՝ 3000 թռիչքաժամ, որից մոտ 200 ժամը՝ Boeing 777-ով: Ինքնաթիռը վերջին ստուգումն անցել էր 2014-ի ապրիլին, տեխնիկական անսարքություններ չէին հայտնաբերվել, Ամստերդամից թռչելիս ևս ոչ մի տեխնիկական հարց չի առաջացել, թռիչքն անցնում էր նորմալ:
Հուլիսի 17-ին Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի սահմանին՝ Դոնեցկ քաղաքից ոչ հեռու, որտեղ ռազմական գործողություններ էին ընթանում, կործանվեց Boeing 777 ինքնաթիռը, որում 280 ուղևոր ու անձնակազմի 15 անդամ կար: Մալազիական ավիաուղիների բոինգը կատարում էր Ամստերդամ-Կուալա Լումպուր թռիչքը։ «Ռուսաստանի ավիատարածք մտնելուց 50 կմ առաջ այն սկսել է իջնել, հետագայում ինքնաթիռը գտել են Ուկրաինայի տարածքում այրվող հետքերով»,- նշել է աղբյուրը։