Ռոուհանի. «Վեցյակի» հետ համաձայնության կարելի է հասնել մինչ նոյեմբերի 24-ը
PanARMENIAN.Net - Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել նշված ժամկետում, հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին:
«Մենք ճիշտ ուղու վրա ենք միջազգային «վեցյակի» հետ բանակցություններում, ուստի մինչև նոյեմբերի 24-ը համաձայնության հասնելու հավանականությունը միանգամայն մեծ է»,-ասել է մամուլի ասուլիսում Զինջան գավառում Իրանի գործադիր իշխանության ղեկավարը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ռոուհանին նախկինում էլ է հայտարարել, որ Արևմուտքի հետ միջուկային համաձայնությունը ձեռք կբերվի: Ըստ Իրանի նախագահի, Թեհրանն ու Արևմուտքը փոխհամաձայնության են հասել ընդհանուր հարցերի շուրջ, մնացել է համաձայնեցնել միայն մանրուքները, դիրքորոշումները պետք է ամբողջությամբ համաձայնեցվեց մինչև նոյեմբերի 24-ը: Իրանի ու «վեցյակի» հանդիպումների վերաբերյալ զգուշավոր լավատեսություն է հայտնել ԱՄՆ-ն: Սակայն համաձայնագիր ստորագրելուն դեմ է Իսրայելը: Այդ երկրի վարչապետ Նեթանյահուն գտնում է, որ միջուկային խնդրի շուրջ համաձայնությունը թույլ կտա Իրանին հազարավոր ցենտրիֆուգերով միջուկային տերություն դառնալ: Ըստ նրա, Իրանի սպառնալիքը հրեական պետության համար ավելի մեծ է այս դեպքում, քան «Իսլամական պետության»:
Հատկանշական է, որ ավելի վաղ Թեհրանը նախագահ Ռոուհանիի խորհրդական Ալի Յունեսիի միջոցով մեղադրեց Մոսկվային համապարփակ համաձայնության կնքումը արգելափակելու մեջ, սակայն Մոսկվան հերքեց բոլոր մեղադրանքները: