ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցության փաստաթղթերը կարող են վավերացվել առաջիկա ամիսներին
PanARMENIAN.Net - ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցության վերաբերյալ փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթը կներկայացվի Ղրղզստանի խորհրդարանի քննարկմանը մայիսի 18-ին, հայտարարել է կառավարության նիստում էկոնոմիկայի նախարար Օլեգ Պանկրատովը:
Մայիսի 8-ին ԵՏՄ առաջին գագաթնաժողովում ստորագրվեցին դաշինքին միանալու վերաբերյալ վերջին փաստաթղթերը:
Ըստ Պանկրատովի, երկու արձանագրությունները և երեք տեխնիկական արձանագրությունները, ինչպես նաև բոլոր հավելվածներն օպերատիվ կերպով քննարկվելու են կոմիտեներում:
«Արդեն մայիսի 20-ին տեղի կունենա ընդլայնված նիստ, որտեղ պատգամավորները կքննարկեն և հավանություն կտան ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցությանը»,-ասել է նախարարը:
Վարչապետ Տեմիր Սարիևը հավելել է, որ անհրաժեշտ է որքան հնարավոր է արագ քննել փաթեթը, որպեսզի ԵՏՄ անդամ մյուս երկրների խորհրդարանները ևս վավերացնեն այն, հայտնում է Sputnik.kg-ն:
Մինչդեռ, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ղեկավար Վիկտոր Խրիստենկոն կարծում է, որ արդեն առաջիկա ամիսներին Ռուսաստանը կվավերացնի ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցության վերաբերյալ փաստաթղթերը: «Հուսով եմ, որ այդ ամենը կավարտվի գարնանային նստաշրջանի ընթացքում, եթե խոսելու լինենք ՌԴ խորհրդարանի մասին: Հավանաբար, դա հնարավոր կլինի»,-ասել է նա լրագրողներին:
Խրիստենկոն նշել է, որ օպերատիվությունը վերաբերում է նաև մյուս անդամ երկրներին: «Երկների ղեկավարների ցանկությունը մեկն է` չձգձգել վավերացումը»,-ասել է ԵՏՀ ղեկավարը:
Նա նշել է, որ Ղրղզստանին հաջողվել է զգալիորեն արդիականացնել մաքսային անցակետերը, անասնաբուժական լաբորատորիաները, ինչը թույլ կտա վերացնել մաքսակետերը Ղրղզստանի և Ղազախստանի միջև և «դրանով իսկ դուրս գալ ընդլայնված միության արտաքին սահմաններ»,-հայտնում է Gezitter.org-ը:
Մայիսի 8-ին Մոսկվայում ՌԴ, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի միության առաջին գագաթնաժողովում ԵՏՄ երկրները որոշում կայացրեցին ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցության մասին: 2014-ի դեկտեմբերի 23-ին ԵՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարները ստորագրեցին ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Որոշ ժամանակ կողմերին չէր հաջողվում համաձայնության գալ որոշ հարցերում: Ինչպես ավելի վաղ լրագրողներին էր ասել ՌԴ նախագահ Յուրի Ուշակովը, Ղրղզստանը մարտին առաջարկեց որոշ փոփոխություններ կատարել արձանագրություններում, «որոնք տրամաբանական չեն թվում միության անդամներին»:
Ղրղզստանի կառավարությունը մայիսի 4-ին հավանություն տվեց Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) անդամակցելու վերաբերյալ պայմանագրի արձանագրությունների նախագծերին:
Ղրղզստանի նախագահ Ատամբաևը հաստատեց, որ ԵՏՄ-ին անդամակցության փաստաթղթերը ստորագրվել են: «Մենք, անշուշտ, կստորագրենք փաստաթղթերը, հետադարձ ճանապարհ չկա»,-ասել է Ատամբաևը Խորհրդի նիստում: