ԵՏՄ-ն զարգացնում է հարաբերությունները Պերուի հետ
PanARMENIAN.Net - Հոկտեմբերի 6-ին Լիմայում Փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել ԵՏՀ և Պերուի կառավարության միջև: ԵՏՀ անունից փաստաթուղթը ստորագրել է ինտեգրման հիմնական ուղղությունների և մակրոտնտեսության գծով Կոլեգիայիա անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան:
Պերուն Լատինական Ամերիկայի երկրորդ պետությունն է, որի հետ Փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվում: Դա վկակում է, որ Լատինական Ամերիկայի երկրներում աճում է հետաքրքրությունը եվրասիական ինտեգրացիոն նախագծի հանդեպ:
Հուշագիրը ենթադրում է խորհրդակցությունների մեխանիզմի ստեղծում Պերուի հետ: Խոսքը ինքնուրույն աշխատանքային խմբի մասին է, որի շրջանակում նախատեսվում է երկխոսություն վարել տնտեսակն փոխգործակցության վերաբերյալ:
«Մեր գլխավոր խնդիրն է ապրանքաշրջանառության ապահովումը ԵՏՄ անդամ պետությունների և Պերուի միջև և առավել նպաստավոր պայմանների ստեղծումը գործարար շրջանակների անմիջական գործակցության համար»,-ասել է Վալովայան մամուլի ասուլիսում Հուշագրի ստորագրման ավարտին, հայտնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը:
ԵՏՀ նախարարը իրազեկել Պերուի ներկայացուցիչներին ԵՏՄ-ում առկա տնտեսական վիճակի մասին, ներկակացրել է անդամ պետությունների ապրանքաշրջանառութայն աճի դինամիկան:
2015-ի հունվար-հուլիսին աճը կազմել է 41,8%` 2014-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Արտահանումն աճել է 1,6 անգամ, ներկրումը` 0,7 տոկոսով:
Վալովայան զրուցակիցների ուշադրությունն է հրավիրել Հայաստանի և Ղրղզստանի հետ գործակցության ներուժի վրա` առաջակելով գալիք տարի այցելել ԵՏՄ անդամ երկրներ գործարար առաքելություններով, ինչպես նաև մասնակցել ԵՏՄ երկրներում կազմակերպվող համաժողովներին:
Հոկտեմբերի 2-ին Սանտյագոյում տեղի է ունեցել ԵՏՄ և Չիլիիի կառավարության միջև Գործակցության համատեղ հանձնաժողովի հիմնադիր նիստը: Հանդիպումների այս ձևաչափը նախատեսված է ԵՏՄ և Չիլիի Հանրապետության միջև փոխըմբռնման հուշագրով, որը ստորագրվել է 2015-ի հունիսի 19-ին Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովշրջանակում: Այն կոչված է գործնական մեխանիզմ դառնալու կողմերի միջև կանոնավոր շփումների և արդյունավետ երկխոսության զարգացման համար: