28 ապրիլի 2016 - 13:08 AMT
ԱՄՆ սենատոր Մարկ Քիրքը հոդված է հրապարակել ամերիկյան The Hill հայտնի պարբերականում, որտեղ նշում է, թե անհրաժեշտ է կանխել ադրբեջանական ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։
ԱՄՆ սենատորը նշում է, որ ժամանակը եկել է, որպեսզի Ադրբեջանն առերեսվի այն հետևանքների հետ, որոնք առաջացել են Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ ռազմական ագրեսիա կիրառելու պատճառով։
Սենատորը վստահ է, որ ռազմական վերջին բախումները հրահրելով՝ Ադրբեջանը փորձում էր փոխել հրադադարի ռեժիմը, ինչն այլևս չի արդարացնում այդ երկրին։ Որպես լարվածության նվազեցման առաջին քայլ, Քիրքի կարծիքով՝ կողմերը պետք է համաձայնություն ձեռք բերեն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շփման գուտում դիպուկահարներին հեռացնելու հարցով, գրում է Aravot.am-ը:
ԱՄՆ սենատորն արձանագրում է, որ զինադադարի պահպանման մեխանիզմների բացակայության պայմաններում Ադրբեջանը գնալով ավելի ռազմատենչ է դառնում, և այս երկրի իրականացրած բռնություններն անպատիժ են մնում: Սենատորը պնդում է նաև, որ այդպես չի կարող շարունակվել և այդ իրողությունը պետք է փոխել։
ԱՄՆ-ն խստորեն դատապարտում է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ցանկացած բռնություն և ցանկանում է, որ հնարավորինս շուտ վերսկսվի բանակցային գործընթացը։ Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղարի տեղակալ Մարկ Թոներն՝ անդրադառնալով հակամարտության գոտում պահպանվող լարված իրավիճակին: