Հայ պատմաբանն ընդունել է թուրք գործընկերոջ առաջարկը` համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ
PanARMENIAN.Net - Առաջին անգամ հայ պատմաբանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության համատեղ ուսումնասիրման մասին թուրքական առաջարկությունը: Ինչպես գրում է թուրքական Sahab թերթը, հայկական սփյուռքի հայտնի պատմաբաններից մեկը` «Կապույտ գրքի» խմբագիր Արա Սարաֆյանը, ընդունել է Թուրքիայի պատմության ինստիտուտի տնօրեն Յուսուֆ Խալաչողլու առաջակը` համատեղ հետազոտության վերաբերյալ:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ հարաբերությունների բարելավումը Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ կախված է ոչ թե պատմաբաններից, այլ կառավարություններից: Հայաստանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ երկխոսությանը` առանց նախապայմանների: Հիշեցնենք, որ անգլիացի պատմաբաններ լորդ Բրայսի եւ Արնոլդ Թոյնբիի «Կապույտ գիրքը» (հրատարակության պաշտոնական անվանումը` «Վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ Օսմանյան Կայսրությունում 1915-1916 թվականներին») հանդիսանում է Հայոց ցեղասպանության մասին ամենակարեւոր վկայությունների մեկը: