Թուրքիայից ՀՀ ներկրված բանջարեղենի ծավալը 5 ամսում ավելացել է
PanARMENIAN.Net - Ապրիլ-մայիսին Թուրքիայից Հայաստան լոլիկ, վարունգ, կաղամբ չի ներկրվել: Այս տվյալները տրամադրել են ԳՆ Սննդամթերքի անվտանգության պաշտպանության պետական ծառայությունից:
Չնայած դրան, 2015-ի համեմատ ավելացել են Թուրքիայից ներկված վարունգի, պղպեղի, կարտոֆիլի, կաղամբի ծավալները, գրում է Panorama.am-ը:
2016-ի հինգ ամսվա ընթացքում Թուրքիայից բերվել է 108 տոննա 421 կգ լոլիկ, որից 85 տոննա 236 կգ-ն՝ մարտին: 2015-ի համեմատ լոլիկի ներկրման ծավալն ավելացել է, 2015-ի 5 ամսվա ընթացքում Հայաստան է ներկրվել 19 տոննա 714 կգ լոլիկ:
2015-ի առաջին հինգ ամսվա ընթացքում Թուրքիայից կարտոֆիլ չի ներկրվել: Պաշտոնական վիճակագրությամբ, այս տարվա ընթացքում Թուրքիայից կարտոֆիլ ներկրվել է միայն մայիս ամսին՝ 371 տոննա:
ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը մայիսի սկզբին հայտնել էր, որ Թուրքիայից լոլիկի և վարունգի ներմուծումը տասնյակ տոննաներով նվազել է: