Մոսկվայի քաղաքային դատարանը հաստատել է Լևոն Հայրապետյանի դատավճիռը
PanARMENIAN.Net - Մոսկվայի քաղաքային դատարանը հունիսի 28-ին հաստատել է հայտնի գործարար և բարերար, «Սոբեսեդնիկ» հրատարակչատան տնօրեն Լևոն Հայրապետյանի դատավճիռը: Հայրապետյանը դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման` ցմահ ազատազրկման դատապարտված նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի մորից 700.000 դոլար շորթելու մեղադրանքով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Դատավճիռը թողնել անփոփոխ, բողոքարկումը` չբավարարել»,-հրապարակել է դատարանի որոշումը դատավորը: Այժմ դատավճիռը համարվում է ուժի մեջ մտած:
Հայրապետյանը դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման ընդհանուր ռեժիմի գաղութում և պարտավոր է տուժածի օգտին վճարել 20,8 մլն ռուբլի:
Ավելի վաղ նիստը հետաձգվել էր, քանի որ դատավորները պետք է լրացուցիչ ուսումնասիրեին բողոքող կողմի պահանջները: Նախորդ նիստին դատապաշտպանը ներկայացրել էր մի շարք դիմումներ մշակույթի և արվեստի, Մոսկվայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների կողմից` խնդրելով Հայրապետյանին նշանակել պատժամիջոց, որը չի նախատեսի ազատազրկում: Նշվել է, որ դատապարտյալը հայտնի բարերար է և մի շարք շնորհակալագրեր ունի, այդ թվում Ռուսաստանում օլիմպիական շարժման զարգացման, Ղրիմում հայկական մշակույթի զարգացման համար: Դատապաշտպանները նաև ուշադրությունը հրավիրել էին Հայրապետյանի վատթարացող առողջական վիճակի վրա, որը տառապում է մի շարք խրոնիկ հիվանդություններով: