Օլանդ. ՌԴ դեմ պատժամիջոցների չեղարկումն ընդհանուր շահերից է բխում
PanARMENIAN.Net - Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել է, որ ՌԴ դեմ պատժամիջոցների չեղարկումն ընդհանուր շահերից է բխում:
«Ուկրաինական ճգնաժամն ազդեց եվրոպական երկրների հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների վրա: Ըստ իս, սա ցավալի իրավիճակ է, քանի որ վնասում է բոլոր կողմերին: Ուստի մենք շահագրգիռ ենք, որ որքան հնարավոր է շուտ ելք գտնվի այս իրավիճակից»,-ասել է Օլանդը` ելույթ ունենալով Ֆրանսիայի դեսպանների առջև երկրի ԱԳՆ ամենամյա հավաքում:
Նա նշել է, որ Ֆրանսիայի հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ միշտ եղել են սերտ և հուսալի: Նա նաև հույս է հայտնել, որ հարաբերությունների բարձր մակարդակը հնարավոր կլինի վերականգնել, և որ ՌԴ-ն պետք է պատասխանատու մոտեցում ունենա ճգնաժամերի կարգավորմանը, մասնավորապես, Սիրիայում և Ուկրաինայում, գրում է «Կոմերսանտը»:
Նա հորդորել է անհապաղ հրադադար հաստատել Սիրիայում` հայտարարելով, թե մտադիր է քննարկել հարցը ՌԴ նախագահի հետ հոկտեմբերին վերջինիս Փարիզ այցի ժամանակ:
Ըստ Օլանդի, Սիրիայի իշխանությունները բազմիցս են քիմիական զենք օգտագործել և պետք է պատասխան տան: Նա նշել է, որ արդեն մեկ տարուց ավելի է, ինչ Ռուսաստանը սատարում է Ասադին, իսկ հիմա էլ Թուրքիան է գործողություն սկսել Սիրիայում, հաճախ բախվելով քրդերի հետ, որի հետևանքով իրավիճակը կարող է կտրուկ վատթարանալ:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ չափազանց շահագրգռված է, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները չեղարկվեն` նշելով, որ դա կապված է Մինսկի պայմանավորվածությունների կատարման հետ: