Արևային ջրատաքացուցիչ՝ Լոռու մարզի «Գուգարք» ճամբարին
PanARMENIAN.Net - Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել են «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում համատեղ իրականացրած հերթական ծրագրի արդյունքները: Լոռու մարզի «Գուգարք» մանկապատանեկան ճամբարում տեղադրվել է արևային ջրատաքացուցիչ։
Համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, «Գուգարք» ճամբարի փոխտնօրեն Գևորգ Խանամիրյանը։
«Անհրաժեշտ է երեխաներին և երիտասարդներին ծանոթացնել շրջակա միջավայրի պահպանմանն ուղղված տեխնոլոգիաներին, դրանց կիրառման կարևորությանը և օգտավետությանը: Բնության հանդեպ հոգատարություն սերմանելուց բացի, դա կհուշի նրանց, որ ցանկացած ոլորտում խնդիրների լուծման համար պետք է առավել պատասխանատու, նորարար և այլընտրանքային ուղիներ փնտրել` ելնելով ոչ միայն սեփական շահից, այլև` հոգ տանելով շրջապատի բարօրության մասին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը: :
Համակարգի գործարկումը ճամբարի խոհանոցում տաք ջրամատակարարում կապահովի ողջ տարվա ընթացքում՝ բացառապես արևային ջրատաքացուցիչի միջոցով: Հայաստանում առաջին անգամ օգտագործվել է արևային ջրատաքացուցիչ՝ 100մմ տրամագծով վակումային խողովակներով, որոնք առավել արդյունավետ են, և, զբաղեցնելով ավելի փոքր տարածք՝ ավելի շատ ջերմային էներգիա են տալիս։
Արևային ջրատաքացուցիչն ունի 2 կոլեկտոր, յուրաքանչյուրը՝ վակուումային 12 խողովակով (ընդհանուր՝ 24 հատ), ինչն ապահովում է 70-80 C ջերմաստիճանի 200լ տաք ջուր։
Եղանակային պայմաններից կախված՝ համակարգը 85-100%-ով կրճատում է տաք ջրի համար նախկինում ծախսվող միջոցները: