Բրիտանական ֆունտ ստերլինգի փոխարժեքը դոլարի համեմատ հասել է 1985-ից ի վեր նվազագույն նիշին Եվրամիությունից դուրս գալու ժամկետների վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հայտարարությունից հետո:
Հոկտեմբերի 4-ի դրությամբ ֆունտի փոխարժեքը դոլարի համեմատ նվազել է մինչև 1,2748 դոլար 1 ֆունտի դիմաց: Մինչդեռ նախորդ սակարկությունների ժամանակ 1 ֆունտը սակարկվում էր 1,2836 դոլարի սահմանում: Այդպիսով գրանցվել է 1985 թ. ի վեր նվազագույն ցուցանիշը:
Հոկտեմբերի 2-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել էր, որ իր երկիրը մտադիր է ակտիվացնել Լիսաբոնի պայմանագրի ԵՄ կազմից դուրս գալու մասին 50-րդ հոդվածը մինչև 2017-ի մարտը: 2016-ի հունիսին Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիների մոտ 52%-ը հանրաքվեում քվեարկել է ԵՄ կազմից այդ երկրի դուրս գալու օգտին: «Շուկան բախվել է իրականության հետ, և Brexit-ը, որը շուտով կմեկնարկի, կարող է կոշտ լինել»,-ասել է Լոնդոնի Rabobank International-ի արժութային շուկաների գծով գլխավոր մասնագետ Ջեյն Ֆոլին:
Ըստ նրա, շուկան մտահոգված է Մեծ Բրիտանիայի էկոնոմիկայի, ներդրումների և աշխատաշուկայի հեռանկարներով: Իրավիճակը բարդացնում են այն լուրերը, որ երկրի ֆինանսական հատվածն աջակցություն չի ստանա իշխանություններից Brexit-ի ընթացքում:
Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները մտադիր են Եվրամիությունից դուրս գալու վերաբերյալ դիմումն ըստ Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածի ներկայացնել 2017-ի հունվարին կամ փետրվարին: Այդ մասին հայտարարել էր Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի վրա հղումով: