Գիտնականները սրտի կաթվածը կանխող նոր դեղամիջոց են փորձարկում
PanARMENIAN.Net - Գիտնականները սրտի կաթվածը կանխող նոր դեղամիջոց են փորձարկում, որը կարող է կանխել նաև ինսուլտը: Դեղամիջոցի միջազգային փորձարկումները, որին 27.000 մարդ է մասնակցել, ցույց են տվել, որ այն կարող է նվազեցնել վնասակար խոլեստերինի քանակն օրգանիզմում՝ հասցնելով աննախադեպ մակարդակի:
Հետազոտության հաջողությունը վկայում է, որ շուտով դեղամիջոցը հասանելի կլինի միլիոնավոր մարդկանց: British Heart Foundation-ը դա զգալի նվաճում է համարել սրտի հիվանդությունների դեմ պայքարում:
Ամեն տարի սրտի կաթվածից և ինսուլտից աշխարհում մոտ 15 մլն մարդ է մահանում: Խոլեստերինի բարձր քանակն օրգանիզմում խցանում է արյունատար անոթները, որի հետևանքով սիրտն ու ուղեղը բավարար քանակությամբ թթվածին չեն ստանում:
Նոր՝ էվոլոկումաբ դեղամիջոցն օգնում է լյարդին մաքրել արյունը վնասակար խոլեստերինից: «Այն շատ ավելի արդյունավետ է ստատիններից», -ասել է Լոնդոնի թագավորական քոլեջի պրոֆեսոր Պիտեր Սեվերը:
«Արդյունքում խոլեստերինի մակարդակը նվազել է ու նվազել և հասել է նվազագույն նիշերի, որոնք մենք երբևէ տեսել ենք բժշկության մեջ», -ասել է պրոֆեսոր Սեվերը, հայտնում է BBC-ին:
Փորձարկումներին մասնակցող հիվանդներն արդեն իսկ ստատիններ ընդունում էին: «Ռիսկը նվազում էր լրացուցիչ 20%-ով, իսկ դա զգալի է», -ասել է պրոֆեսորը:
2-ամյա փորձարկումների արդյունքում գիտնականները եկել են եզրակացության, որ առանց դեղամիջոցի ընդունման փորձարկման մասնակիցներից 365-ի մոտ սրտի կաթված կամ ինսուլտ կգրանցվեր:
Էվոլոկումաբը հակամարմին է, այն մշակվել է PCSK9 պրոտեինի արգելափակման համար, որը թույլ չի տալիս լյարդին տրոհել խոլեստերինն ու այդպիսով հանել այն արյան միջից: Դեղամիջոցի մյուս փորձարկումները ևս ցույց են տվել, որ այն կարող է նվազեցնել խոլեստերինի մակարդակը 60%-ով:
Դեղամիջոցը ներարկվում է ենթամաշկային ներարկումների միջոցով յուրաքանչյուր 2-4 շաբաթը mek: Նոր դեղամիջոցի գինը տատանվում է, սակայն, որոշ գնահատականներով, տարեկան մեկ մարդւո հաշվարկով Բրիտանիայի Ազգային առողջապահության համակարգին 2000 ֆունտ (2500 դոլար) կպահանջվի: ԱՅն արդեն նշանակվում է այն հիվանդներին, որոնց վրա ստստինները չեն ազդում: