Մոսկվայում կարող է բացվել Կարո Հալաբյանի հուշարձանը
PanARMENIAN.Net - Մոսկվայում կարող է հայտնվել հայտնի ճարտարապետ Կարո Հալաբյանի հուշարձանը: Այդ մասին հայտնել է մոնումենտալ արվեստի հանձնաժողովի նախագահ Իգոր Վոսկրեսենսկին:
Նա հավելել է, որ նման առաջարկ է ստացվել Հայաստանի դեսպանատնից և հուշարձանը կանգնեցվելու է հայկական կողմի հաշվին: «Հալաբյանը հայտնի ճարտարապետ է, հիանալի կլիներ, եթե նրա արձանը կանգնեցվեր», -ասել է Վոսկրեսենսկին:
Նա հավելել է, որ հուշարձանը նախատեսվում է կանգնեցնել նրա անունը կրող փողոցում:
Ըստ Վոսկրեսենսկու, հուշարձանի կանգնեցման հարցը կքննարկվի հոկտեմբերին կայանալիք հանձնաժողովի նիստում, հայտնում է «Մոսկվա» քաղաքային նորությունների գործակալությունը:
Կարո Հալաբյանը խորհրդային ժամանակաշրջանի հայտնի ճարտարապետ է, եղել է Մոսկվայի գլխավոր ճարտարապետը, մասնակցել է ԽՍՀՄ մայրաքաղաքի վերակառուցման նախագծմանը: Նա նախագծել է Սովետական բանակի թատրոնի շենքը Մոսկվայում (1940), մետրոյի Կրասնոպրեսնենսկայա կայարանը: Հալաբյանը նախագծել է նաև Սոչիի ծովային կայարանը (1950), Մոսկվայի Խիմկի–Խովչինո խոշոր բնակելի զանգվածը (1962)։ Ստեղծել է Կ. Մարքսի, Ս. Շահումյանի, Կամոյի դիմաքանդակները։