Բոլթոն. ԼՂ կարգավորումը ռազմավարական կարևորություն ունի
PanARMENIAN.Net - Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ռազմավարական կարևորություն ունի: Այդ մասին Բաքվում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը՝ հավելելով, որ քննարկել է ԼՂ հարցն Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ:
Նա նշել է նաև, որ մտադիր է ավելի մանրակրկիտ ծանոթանալ հարցին, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Ես ժամանել եմ այստեղ, որպեսզ ավելի մանրակրկիտ ծանոթանամ հարցին: ԱՄՆ-ն հասկանում է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը ռազմավարական կարևորություն ունի: Որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկիր ԱՄՆ-ն հանդես է գալիս ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին, քանի որ խաղաղությունը կարևոր է և Ադրբեջանի, և Հայաստանի համար»,-ասել է Բոլթոնը:
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հոկտեմբերի 25-ին կայցելի Հայաստան: Նրա այցը տարածաշրջանային է, նա արդեն եղել է Ռուսաստանում և Ադրբեջանում, իսկ Հայաստանից կմեկնի Վրաստան: Այցի նպատակն է առաջ մղել «ԱՄՆ շահերն անվտանգության ոլորտում»:
Բոլթոնը պահպանողական դիվանագետ է համարվում, 2015-ին նա կոչ էր արել ԱՄՆ-ին ռումբ նետել Իրանի վրա: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնում Բոլթոնը նշանակվել է 2018-ի ապրիլին: