ԶԼՄ. Թուրքիան վերսկսել է ռազմական գործողությունը Սիրիայում
PanARMENIAN.Net - Թուրքիայի Զինված ուժերը վերսկսել են հարձակումը սիրիական Ռաս էլ Այնի ուղղությամբ, չնայած ԱՄՆ հետ համաձայնությանը կրակի ժամանակավոր դադարեցման մասին: Այդ մասին հայտնել է Al Mayadeen հեռուստաալիքը՝ քրդական ուժերի աղբյուրների վրա հղումով:
Ըստ պետական SANA գործակալության, թուրքական զինուժը հրետակոծել է Ռաս էլ Այնի շրջանում գտնվող մի քանի գյուղ: Al Arabiya հեռուստաալիքը հայտնել է, որ Անկարայի կողմից կռվող սիրիական զինյալ ընդդիմության գրոհայինները հարձակվել են դեպի Ռաս էլ Այն շարժվող հումանիտար շարասյան վրա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Reuters գործակալությունն իրազեկել էր, որ քաղաքում վերսկսվել են գնդակոծություններն ու բախումները, լսվում են կրակոցներ, իսկ որոշ թաղամասեր պատված են ծխով:
Թուրքիայի իշխանությունները դեռևս չեն մեկնաբանել այս տեղեկատվությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հոկտեմբերի 17-ին Անկարայում բանակցությունների արդյունքում ԱՄՆ-ն և Թուրքիան համաձայնության են եկել թուրքական ռազմական «Խաղաղության ակունք» գործողությունը Սիրիայի հյուսիսում դադարեցնելու մասին:Ինչպես ասվում է կողմերի համատեղ հայտարարության մեջ, Թուրքիան պարտավորվել է կասեցնել «Խաղաղության ակունք» գործողությունը, որպեսզի քրդական ջոկատները «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերից», որոնց Անկարան համարում է շաղկապված ՔԱԿ հետ, 120 ժամվա (5 օրվա) ընթացքում կարողանան հեռանալ անվտանգության գոտուց: