Կիպրոսն աջակցում է միջազգային հանրության կողմից ցեղասպանության ճանաչմանն ու հարգում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է երկրի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսը։
«Այսօր լրանում է Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը: Կիպրոսը հիշում է այս նողկալի ոճրագործության զոհերին և հարգանքի տուրք մատուցում նրանց՝ աջակցելով միջազգային հանրության կողմից ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ջանքերին»,- գրել է Անաստասիադեսը:
Կիպրոսը Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծն ընդունել է 2015-ին։ Երկրի նախագահ Անաստասիադեսը ՀՀ-ում մասնակցել է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին։