20 ապրիլի 2026 - 13:11 AMT
Ոստիկանության ծառայողները կօգտվեն պետական հիփոթեքային վարկավորման շրջանակներում սոցիալական աջակցության ծրագրերից: Կառավարությունը հավանություն է տվել ՆԳՆ նախաձեռնությանը
Ըստ ՆԳ նախարարության օրենսդրական նախաձեռնության՝ ոստիկանության ծառայողները կկարողանան բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռքբերելու կամ բնակելի տուն կառուցելու նպատակով օգտվել մատչելի և արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկավորման պետական նպատակային ծրագրերից։
Նախագծի նպատակն է բարձրացնել ոստիկանությունում ծառայության գրավչությունը, ծառայողների համար ապահովել սոցիալական լրացուցիչ երաշխիքներ, նպաստել ֆինանսական բեռի էական թեթևացմանը։
Կարգավորումները տարածվելու են ոստիկանության բոլոր ծառայողների վրա։
Օրենքով սահմանված լիազոր նորմի շրջանակներում կառավարության որոշմամբ կսահմանվի ծրագրից օգտվելու կարգն ու պայմանները, որով կնախատեսվեն որոշակի առաջնահերթություններ՝ հաշվի առնելով ծառայության վայրը, սոցիալական վիճակը և այլ գործոններ։
Շահերի բախումից և կոռուպցիոն ռիսկերից խուսափելու նպատակով ներկայումս ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումներում պաշտոնների նշանակումները իրականացվում են այն տրամաբանությամբ, որ տվյալ անձը ծառայությունն իրականացնի ոչ իր բնակավայրում, ինչն էլ առաջացնում է կեցության հետ կապված խնդիրներ։