Հայ ազգն այժմ պետք է կենտրոնանա ներկայի և ապագայի վրա, ոչ թե մնա անցյալում, հայտարարել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵՄ-Հայաստան առաջին գագաթնաժողովին ընդառաջ France 24-ի լրագրող Ֆրանսուա Պիկարի հետ հարցազրույցում, հայտնում է Factor.am-ը:
Լրատվամիջոցը նշել է, որ նա երկիրը ներկայացնում է շրջադարձային պահի, որը սահմանվում է խաղաղության միաժամանակյա ամրապնդմամբ և ռազմավարական վերադասավորմամբ։ Միրզոյանը պնդել է, որ «այժմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է», ներկայացնելով դա ոչ թե որպես խորհրդանշական հայտարարություն, այլ որպես ի հայտ եկող իրականություն, որն ավելի է ընդգծվում «այս խաղաղությունն ինստիտուցիոնալացնելու» մտադրությամբ։
Նշվում է, որ Միրզոյանն այս զարգացումը դիտարկել է ավելի լայն պատմական տեղաշարժի շրջանակում։
«Տասնամյակներ շարունակ շրջափակման մեջ» լինելուց հետո Հայաստանն այժմ ձգտում է վերաիմաստավորել իր տարածաշրջանային դերը։
«Խոսքը մրցակցության մասին չէ, այլ Հարավային Կովկասի ապաշրջափակման մասին է»,-ասել է Միրզոյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ երկրի ապագան կապված է կապերի զարգացման հետ, որոնք խթանվում են «մեծածավալ ենթակառուցվածքների՝ երկաթուղիների, էլեկտրացանցերի, նավթի և գազի խողովակաշարերի» ստեղծման լայնածավալ ծրագրերով, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանին դառնալ Եվրոպան և Ասիան կապող «Միջին միջանցքի ամենակարևոր օղակը»։
Սակայն այս լավատեսական տեսլականը մթագնում է հակամարտության երկարատև ժառանգությունը։ Մինչ «պատերազմի վերքերը դեռ թարմ են»՝ 2023 թվականին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դաժան ներխուժումից և բռնազավթումից հետո, Միրզոյանը շեշտում է ապագայի նկատմամբ նպատակասլաց ազգային շրջադարձի անհրաժեշտությունը։
«Հեշտ չէ մոռանալ, և անհրաժեշտություն չկա մոռանալու։ Մենք, իհարկե, կհիշենք։ Բայց մենք նաև պետք է վերլուծենք, որ մեր ազգն այժմ պետք է կենտրոնանա ներկայի և ապագայի վրա, այլ ոչ թե մնա անցյալում»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Նա նաև ընդգծել է բացվող հնարավորությունները՝ նշելով. «Հայաստանում կան այնքան շատ նոր հնարավորություններ, ենթակառուցվածքներ, արհեստական բանականություն, տվյալների կենտրոններ, ժամանակակից դպրոցներ, կրթություն, համալսարաններ»։
Ներքին և արտաքին քաղաքական դաշտում Միրզոյանը շեշտել է երկրի զարգացման ժողովրդավարական և հասարակական բաղադրիչները։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի քաղաքացիները «ամուր աջակցում են խաղաղության օրակարգին» և «ունեն եվրոպական ձգտումներ»՝ Եվրամիության հետ հարաբերությունների խորացումը դիտարկելով թե՛ որպես քաղաքական ուղղություն, թե՛ հանրային ընտրություն։
Ներկայացնելով տարածաշրջանային միջավայրը՝ նախարարը պահպանել է հավասարակշռված մոտեցում։ Ադրբեջանի հետ հաստատված նոր խաղաղությանը զուգահեռ նա կարևորել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված «շատ արդյունավետ երկխոսությունը», Վրաստանի հետ կապերը բնութագրել է որպես «փայլուն» և «եղբայրական», իսկ Իրանի հետ հարաբերությունները նկարագրել է «շատ նորմալ հարևանական հարաբերություններ»՝ միաժամանակ արտահայտելով մտահոգություն շարունակվող անկայունության վերաբերյալ։
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասով նա հանդես է եկել ավելի զգուշավոր ձևակերպումներով՝ ընդունելով «Ռուսաստանի դերի վերաբերյալ հիասթափությունը», սակայն միաժամանակ ընդգծելով, որ Հայաստանը «անկասկած» չի ձգտում հակամարտության և նպատակ ունի պահպանել «նորմալ բարեկամական հարաբերությունները»։
Լրատվամիջոցը նշել է, որ Միրզոյանն իր վերլուծությունը հիմնում է ինքնիշխանության սկզբունքի վրա՝ պնդելով, որ «աշխարհում ոչ ոք իրավունք չունի միջամտելու» Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին, և որ «ժողովրդի ընտրությունը» պետք է հարգվի։