16 հունիսի 2026 - 11:55 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Մարիա Մալմեր Ստեներգարդը Լյուքսեմբուրգում կայացած հանդիպմանn անդրադարձել են ինչպես երկկողմ օրակարգային հարցերին, այնպես էլ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարներին։
Շվեդիայի ԱԳ նախարարը շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին ժողովրդավարական բարձր չափանիշներին համապատասխան խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու և հաղթանակի կապակցությամբ։
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Շվեդիայի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ կարևոր համարելով տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին և տնտեսական դիմակայունության ամրապնդման հարցում Շվեդիայի ցուցաբերած աջակցությանը։