10 փետրվարի 2010 - 12:02 AMT
Մասնավոր հատվածի ձեռնարկությունների շրջանում լավատեսության ցուցանիշը աճել է՝ ազդելով Գրանթ Թորնթոն Ինթերնեշնլի (Grant Thornton International) լավատեսության/հոռետեսության ցուցանիշի վրա եւ 2010թ.-ի համար արձանագրելով դրական +24% ցուցանիշ՝ ի համեմատություն անցյալ տարվա -16% անկմանը, որը երբեւէ գրանցված ցուցանիշներից ամենացածրն էր, ասվում է Grant Thornton Amyot-ի մամլո ծառայության հաղորդագրությունում:
Միջազգային գործարար զեկույցը, որը ընդգրկում է 36 երկրների 7400 ձեռնարկություններ, այժմ 18 տարեկան է եւ այս տարի հատուկ անդրադառնում է 10 երկրների, որտեղ գործարարները ավելի լավատես են իրենց տնտեսության վերաբերյալ, քան ենթադրում է Միջազգային արժութային հիմնադրամի (ՄԱՀ) կանխատեսումը:
Չիլիի, Հնդկաստանի, Ավստրալիայի, Վիետնամի եւ Բրազիլիայի գործարարներն ամենալավատեսն են աշխարհում: Նրանց ցուցանիշը գերազանցում է +70%: Տրամադրության ամենամեծ փոփոխությունը Հոնգկոնգում էր, որտեղ անցյալ տարվա -49% հոռետեսության ցուցանիշը այս տարի այն վերածվել է լավատեսության +64% (113% աճ): Սանդղակի մյուս ծայրում են շատ եվրոպական երկրներ,որոնք շարունակում են հոռետես մնալ ապագայի նկատմամբ: Դրանք են՝Իտալիան,Դանիան, Ֆինլանդիան եւ Ֆրանսիան, որոնց ցուցանիշը +9% է: Ավելի ցածր դիրք են զբաղեցնում Հունաստանը եւ Իռլանդիան՝ ունենալով համապատասխանաբար -23 եւ -42 ցուցանիշներ: Իսպանիան, որն ունի -56 եւ Ճապոնիան, որն ունի -72% ցուցանիշ, պահել են իրենց տեղը որպես աշխարհի ամենահոռետեսական երկրներ, չնայած նույնիսկ այստեղ նախորդ տարվա համեմատ աճ է գրանցվել:
Հայ գործարարները սակավ լավատես են իրենց կանխատեսումներում 2010թ.-ի համար՝ անցյալ տարվա +46-ի փոխարեն ցուցաբերելով +32% ցուցանիշ, եւ շատ մոտ են համաշխարհային միջին ցուցանիշին:
Համեմատելով ԱՄՀ-ի 2009թ.-ի ՀՆԱ տվյալների հետ՝ այն երկրները, որոնք խուսափել են տնտեսական անկումից (օրինակ Ավստրալիան, Չինաստանը,Հնդկաստանը եւ Վիետնամը), կամ համեմատաբար ավելի քիչ են տուժել ճգնաժամից (օրինակ Բրազիլիան, Հոնգկոնգը, Կանադան եւ Նոր Զելանդիան), բոլորը հայտնվել են աղյուսակի վերեւի մասում, ինչը զարմանալի չէ:
Grant Thornton Amyot ընկերությունը անդամակցում է Grant Thornton International-ի հիմնվել է 1990 թ-ն: Իր հիմնադրման սկզբից հավատարիմ է եղել Grant Thornton International բոլոր ընկերությունների կողմից ընդունված փիլիսոփայությանը` հաճախորդներին տրամադրել անհատական ծառայություններ ընկերության գործընկերների ղեկավարությամբ, ծառայությունները պետք է համապատասխանեն բարձր մասնագիտական չափանիշներին եւ այլն:
Տաս տարիների ընթացքում Grant Thornton Amyot ընկերությունը միջին եւ խոշոր ձեռնարկություններին, կառավարական կազմակերպություններին, Հայաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Ղազախստան, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի եւ Վրաստանի ազգային եւ առեւտրային բանկերին տրամադրում է աուդիտորական, բազմակողմ խորհրդատվական ծառայություններ եւ փորձագիտական գնահատականներ: Հիմնվելով զարգացած միջազգային կառույցների վրա, եւ օգտագործելով համաշխարհային ճանաչում ստացած ապրանքանիշը եւ Grant Thornton-ում ընդունված բարձր որակի չափանիշները, ընկերությունը տրամադրում է ծառայություններ, որոնք համապատասխանում են հաճախորդների ամենախիստ պահանջներին:
Ընկերությունը գրանցված է ԱՄՆ-ի հանրային կազմակերպությունների հաշվետվության վերահսկողության
կոմիտեում (PCAOB):
Grant Thornton Amyot ընկերությունը հանդիսանում է Հայաստանում գործող ՄԱԿ-ի շրջանակներում գործող Global Compact ցանցի անդամը, որի նպատակն է բարձրացնել ընկերությունների սոցիալական պատասխանատվությունը եւ օգնել Հայաստանին ինտեգրվել համաշխարհային տնտեսության մեջ: