ԱԳ նախարարներ. Եվրամիությունը «ծանր ժամանակներ է ապրում»
PanARMENIAN.Net - Եվրամիությունը ծանր ժամանակներ է ապրում: Այդ մասին հայտարարել են միության հիմնադիր վեց երկրի` Իտալիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Բելգիայի, Նիդերլանդների և Լյուքսեմբուրգի, ԱԳՆ ղեկավարները:
«Եվրոպական տնտեսական ընկերակցության ստեղծման մասին պայմանագրի 60-րդ տարեդարձին ընդառաջ, որը կնշվի 2017-ի մարտի 25-ին, Եվրոպան մտահոգված է եվրոպական նախագծի վիճակով: Հավանաբար, մենք իրոք շատ բարդ ժամանակաշրջանում ենք ապրում: Այս կրիտիկական պահին մենք որպես հիմնադիր երկրներ մեզ հատկապես պահանջված ենք զգում»,-ասվում է Հռոմում կայացած հանդիպման ավարտին ընդունված փաստաթղթում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԱԳՆ ղեկավարները, մասնավորապես, քննարկել են ինտեգրացիոն գործընթացների հեռանկարներն ու փախստականների ճգնաժամը ԵՄ-ում:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը հայտարարել էր, որ Փախստականների հետ կապված ճգնաժամը լրջագույն վտանգ է Եվրոպայի համար: «Հենց Եվրոպան կարող է մեռնել, ոչ թե Շենգենի գոտին: Եթե Եվրոպան չկարողանա պաշտպանել իր սահմանները, բուն Եվրոպայի գաղափարը հարցականի տակ կդրվի»,-ասել էր նա: Ֆրանսիայի վարչապետը պարզաբանել է, որ կմեռնի ոչ թե Եվրոպան, այլ «եվրոպական նախագիծը` եվրոպական արժեքները, Եվրոպայի հայեցակարգը:
Մինչդեռ Մեծ Բրիտանիայում աճում է Եվրամիության կազմից դուրս գալու կողմնակիցների քանակը: Եթե հանրաքվեն այս օրերին անցնել, Բրիտանիայի բնակչության մոտ 40 տոկոսը կողմ կքվեարկեր ԵՄ-ից դուրս գալուն: