KARABAHK ISSUE TO BE CONSIDERED AT OSCE PARLIAMENTARY ASSEMBLY MEETING
The Armenian National Assembly delegation headed by vice speaker Gagik Aslanian will participate in the meeting taking place February 21-22 in Vienna.
JAVAKHK POPULATION AGAINST BUILDING KARS-AKHALKALAKI RAILWAY
February 19, 2002 - 22:52 AMT  13:15 GMT
The co-chair of "Zang" party M. Torosian has stated that "if the railway is exploited, for 5-6 years ratio of ethnic structure of Javakhetia and neighboring regions will change, the threat of loss of native language, religion, culture arise".
20 MEGAWATT WIND FARM TO BE BUILT IN ARMENIA
February 19, 2002 - 22:40 AMT  13:15 GMT
The initiator of the building of the wind farm is Armenian-American Company «Solaren».
ORBELIAN FUND TO AWARD SCHOLARSHIPS TO YOUNG TALENTED ARMENIAN MUSICIANS
The Fund the president of which is Stanford University professor, Russian State chamber orchestra conductor and head Constantine Orbelian is established in Los Angeles and is to assist young talented musicians.
SERGE SARKISIAN TO SIGN AGREEMENT ON ARMENIA-CYPRUS MILITARY COOPERATION IN NICOSIA
February 19, 2002 - 22:39 AMT  13:15 GMT
Armenian defense minister, secretary of the security council Serge Sarkisian will leave for Cyprus for five days February 20.
GEORGIA TOOK PAINFULLY AKHALKALKI REGION ADMINISTRATION HEAD STATEMENT AUTONOMY COULD HELP JAVAHETIA TO OVERCOME ECONOMIC PROBLEMS
February 19, 2002 - 22:38 AMT  13:15 GMT
«XXI century» faction chairman Vakhtang Bochorishvili expressed concern upon the statement at the meeting of the board of the Georgian parliament. He suggested convening special meeting of the parliament for the consideration of the Javakhetia issue.
AZERI STATE TELEVISION TELEVISED HEYDAR ALIYEV APPEAL TO AZERI PEOPLE
February 19, 2002 - 22:37 AMT  13:15 GMT
The local media took into consideration the fact that Aliyev was wearing in evening suit. That is not for a man who has recently undergone an operation.
WARSAW INTERESTED IN IRAN-ARMENIA GAS PIPELINE CONSTRUCTION
February 19, 2002 - 22:36 AMT  13:15 GMT
As acting charge' d'affairs of Poland in Armenia Petr Ivashkevich has stated «Warsaw watches the realization of the construction of the gas pipeline closely».
BAKU MEDIA KEEPS INFORMED HEYDAR ALIYEV TO UNDERGO ANOTHER OPERATION
February 19, 2002 - 22:35 AMT  13:15 GMT
«Hurriet» newspaper issued in Baku has reported this with reference to an informed source.
TURKEY SENDS ITS PEACEKEEPERS TO AFGHANISTAN
February 19, 2002 - 22:34 AMT  13:15 GMT
Official Ankara has stated that it will send 260 soldiers and expressed readiness to take command over peacekeeping units after the term of command of the Great Britain over peacekeeping forces expires.