ANKARA PROCLAIMED 17 INTERNATIONAL ORGANIZATIONS ENEMIES
"The black list" was issued after the "Reporters without boarders " international journalist organization published its "list of press enemies in the world" in which the name of the head of the general headquarters of Turkey's armed forces Hussein Kivrikoghlu was mentioned.
GEORGIAN PRESIDENT MAKES ARRANGEMENTS TO EXPEDITE REBUILDING OF DESTROYED BY EARTHQUAKE AREAS WHERE ARMENIANS LIVED
May 16, 2002 - 23:27 AMT  14:41 GMT
It should be reminded that Tbilisi's Armenian district Avlabar suffered from the April 25 earthquake the most.
RUSSIAN PARLIAMENT'S UPPER CHAMBER HEAD TO ARRIVE IN YEREVAN NEXT WEEK
May 16, 2002 - 23:24 AMT  14:41 GMT
In the course of the visit, the chairman of the Federation Council will meet with Armenian President Robert Kocharian, National Assembly speaker Armen Khachatrian, Catholicos of All Armenians Garegin II.
AT REYKJAVIK MEETING TURKISH FOREIGN MINISTER KEEPS ON CONDITIONING ESTABLISHMENT OF RELATIONS WITH YEREVAN WITH ARMENIAN SIDE'S CONCESSIONS IN KARABAKH ISSUE
May 16, 2002 - 23:23 AMT  14:41 GMT
Responsible official of Iceland's foreign ministry Michel Macluis has stated this.
KRASNODAR TERRITORY LEADERS NOT WISH TO RECEIVE ARMENIAN PARLIAMENTARY DELEGATION
May 16, 2002 - 23:22 AMT  14:41 GMT
The May 15 visit of the Armenian parliamentary delegation to Krasnodar Territory did not take place.
ATOM EGOYAN'S NEW FILM ABOUT ARMENIAN GENOCIDE TO BE SCREENED AT CANNES FESTIVAL
May 16, 2002 - 23:12 AMT  14:41 GMT
Turkey has already made a clamor, being afraid of the responses that film "Ararat" will undoubtedly give rise to.
NATO PARLIAMENTARY ASSEMBLY CHAIRMAN THINKS 1915 EVENTS ARE TO BE QUALIFIED AS GENOCIDE
May 16, 2002 - 23:11 AMT  14:41 GMT
According to him, the organized mass slaughter of Armenians is the supreme crime against the humanity and it is difficult to compare anything with it.
OFFICIAL ANKARA THINKS "REPORTERS WITHOUT BORDERS" ORGANIZATION DAMAGED TURKEY'S IMAGE BADLY
The Turkish embassy in France refused to grant visas to "Reporters without borders" international organization secretary general Robert Menard.
BOOKS ABOUT ILHAM ALIYEV ALREADY WRITTEN
May 16, 2002 - 23:08 AMT  14:41 GMT
Yesterday in Baku the presentation of three books: "Ilham Aliyev in global politics: reality and perspectives", "Ilahm Aliyev, I am ready for any struggle on any level" and "Ilham Aliyev is the factor of today and tomorrow's success".