August 13, 2002 - 23:45 AMT  10:18 GMT
Meanwhile, the Republic of Armenia Central Bank head Tigran Sargsian had stated earlier that the devaluation of the dollar in relation to euro could lead to rise in price of import and export between Armenia and the European countries, which would result in reducing import.
ORGANIZATION OF ISLAMIC CONFERENCE CALLED UPON ARMENIAN PARTY TO WITHDRAW TROOPS FROM NAGORNO KARABAKH
August 13, 2002 - 22:46 AMT  10:18 GMT
The Conference also called upon the Azeri government to keep pursuing the policy directed at avoiding military confrontation with Armenia.
GERMANY INTENDS TO INCREASE ITS POLITICAL AND ECONOMIC ROLE IN SOUTH CAUCASUS
August 13, 2002 - 22:45 AMT  10:18 GMT
Ambassador of the Federal Republic of Germany to Armenia Hans Wolf Bartels stated it at the meeting with Armenian parliament Vice-Speaker Gagik Aslanian.
OPENING ARMENIAN-TURKISH BORDER TO CAUSE "SUFFOCATION" OF ARMENIAN PRODUCTION, LEADER OF DEMOCRATIC PARTY OF ARMENIA CONSIDERS
August 13, 2002 - 22:19 AMT  10:18 GMT
Aram Sargsian thinks so, as the local production will not be able to compete with the cheaper Turkish production.
FAIR OF IRANIAN PRODUCTION GOODS TO OPEN IN ARMENIA AT TURN OF SEPTEMBER
August 13, 2002 - 22:17 AMT  10:18 GMT
As chairman of the Armenian-Iranian trade chamber Levon Aharonian said, the negotiations between the Armenian government and the Armenian-Iranian trade chamber on building a sugar production plant in Armenia were at their final stage.
ARMENIAN FOREIGN MINISTER MET US CONGRESSMEN
August 13, 2002 - 20:40 AMT  10:18 GMT
Armenian foreign minister Vardan Oskanian and US congressmen Frank Pallone (D-NJ) and Lloyd Duggett (D-TX) discussed the present stage of the Nagorno Karabakh conflict settlement and its possible development.
4.1 MILLION-DOLLAR HUMANITARIAN AID RECEIVED IN ARMENIA IN FIRST HALF OF THIS YEAR
As reported by the Republic of Armenia statistical service, some half of the aid made the share of the chemical industry and production related to it.
INTERNATIONAL FORUM ON ARMENIAN URGENT QUESTIONS TO BE HELD IN MOSCOW
August 13, 2002 - 19:54 AMT  10:18 GMT
"The Union of Armenians of Russia" intends to organize an international conference in Moscow titled "The Armenians of the world on the verge of ages and the tasks of international relations."
IN HEYDAR ALIYEV'S WORDS, ELECTIONS IN NAGORNO KARABAKH WILL NOT INFLUENCE NEGOTIATIONS WITH ARMENIAN PRESIDENT
August 13, 2002 - 19:53 AMT  10:18 GMT
"Everybody knew beforehand that elections would be held there. And who wins there is their business," - Aliyev noted.