June 3, 2003 - 23:33 AMT  15:38 GMT
In spite of official Baku denial of reports on Azerbaijan's possible participation in the US "anti-Iranian coalition," Russian press continues analyzing the possible consequences of Baku participation in the military attack against Iran.
ARMENIAN DELEGATION PARTICIPATES IN FORUM OF HEADS OF CIS RAIL DEPARTMENTS
June 3, 2003 - 22:44 AMT  15:38 GMT
Working out the timetable of train operation and the order of international itineraries in 2003-2004 will become the main issue on the agenda.
HEAD OF CENTRAL BANK OF ARMENIA LEFT FOR SAINT PETERSBURG TO PARTICIPATE IN BANK CONGRESS
June 3, 2003 - 22:43 AMT  15:38 GMT
The congress titled "Bank System and Sustainable Economic Growth" with participation of heads of central and commercial banks of the CIS countries will be held June 4-7.
SITTING OF HEADS OF CIS SPECIAL SERVICES OPENED IN YEREVAN
June 3, 2003 - 22:42 AMT  15:38 GMT
In the course of the two-day sitting among other issues prospects of cooperation in struggle against terrorism are planned to be discussed.
TIME RIGHT TO RECOGNIZE ARMENIAN GENOCIDE, FUTURE US PRESIDENTIAL CANDIDATE CONSIDERS
June 3, 2003 - 20:09 AMT  15:38 GMT
In the course of a private meeting with leaders of the US Armenian community, Senator John Edwards (D-NC) discussed a range of topics including U.S. recognition of the Armenian Genocide, U.S. assistance to Armenia and Nagorno Karabakh, and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
AZERI PRESIDENTIAL ELECTION TO BE HELD OCTOBER 15
June 3, 2003 - 19:36 AMT  15:38 GMT
By today potential candidates for the post of the state head are incumbent president Heydar Aliyev and 5 opposition candidates.
ACTIVATION OF COOPERATION BETWEEN ARMENIA AND SOUTH RUSSIA TO BE DISCUSSED IN YEREVAN
June 3, 2003 - 19:34 AMT  15:38 GMT
Plenipotentiary representative of the Russian president in the Southern Federal District Viktor Kazantsev is arriving in Armenia today on a three-day visit.
PACKAGE OF CHANGES IN ARMENIAN CONSTITUTION TO BE AGAIN SUBMITTED FOR REFERENDUM
June 3, 2003 - 19:31 AMT  15:38 GMT
Press secretary of the Armenian president Ashot Kocharian stated.
AZERBAIJAN PREPARES BRIDGEHEAD FOR WAR AGAINST IRAN
June 2, 2003 - 05:00 AMT  15:38 GMT
The tension in the relations between the United States and Iran causes the concern of the official Yerevan. Both, President Kоcharian and the Minister of Foreign Affairs Vartan Oskanyan have voiced their concern with the possible consequences of the armed conflict between Washington and Teheran. If the confrontation is not being eased in the coming weeks, the most pessimistic expectations may fulfill. The world press is already discussing the terms of the new war to be started by the Americans.