ARMENIA GRATEFUL TO RUSSIA FOR REHABILITATION ASSISTANCE AFTER SPITAK EARTHQUAKE
President of the World Armenian Congress and the Union of Armenians of Russia Ara Abrahamian said on the eve of the 15-th anniversary of the catastrophe in Armenia.
KARABAKH SETTLEMENT INTERNATIONAL MEDIATORS ARRIVING IN BAKU
December 4, 2003 - 21:17 AMT  13:21 GMT
The visit aims to continue consultations with Azeri authorities to intensify the negotiations with the Armenian leadership over settlement of the Karabakh problem.
ARMENIAN-RUSSIAN ECONOMIC COOPERATION COMMISSION GOT NEW CO-CHAIR
December 4, 2003 - 21:06 AMT  13:21 GMT
Deputy prime minister of Russia Boris Alyoshin is appointed new chairman of the Russian part of the intergovernmental commission for economic cooperation between Armenia and Russia.
BANK ROBBED IN CENTER OF TBILISI
December 4, 2003 - 21:04 AMT  13:21 GMT
A group of armed robbers in masks rushed in the Georgian United Bank building and took a way a big sum of money.
EUROPEAN PARLIAMENT LEADER IMPRESSED BY ARMENIA READINESS TO FOLLOW EUROPEAN STANDARDS
December 4, 2003 - 19:17 AMT  13:21 GMT
The European Parliament President and the Armenian leader discussed the opportunities of establishing closer ties of the South Caucasian countries with the enlarging European Union.
ARMENIA - CIS LEADER ON RATE OF GROSS DOMESTIC AND INDUSTRIAL PRODUCT GROWTH
December 4, 2003 - 18:46 AMT  13:21 GMT
Within the 10 months of the current year on the rate of the gross domestic product growth Armenia is the first among the CIS countries with the indicator of 15.7%.
COMMUNICATION MINISTRY VETOED PHONE TARIFF INCREASE
December 4, 2003 - 18:27 AMT  13:21 GMT
According to minister of transport and communication of Armenia Andranik Manukian, there are legal preconditions for that.
GEORGE ROBERTSON: ARMENIA - NATO RELIABLE PARTNER IN SOUTH CAUCASUS
December 4, 2003 - 18:24 AMT  13:21 GMT
Robert Kocharian discussed with the NATO leader prospects of working out Armenia-NATO individual partnership plan, the situation in the South Caucasus, as well as issues of combating international terrorism.
10 POLLING STATIONS TO OPEN IN ARMENIA FOR RUSSIAN STATE DUMA ELECTION
December 4, 2003 - 18:23 AMT  13:21 GMT
According to the embassy forecasts, some 8000 Russian citizens will vote in Armenia December 7.
EU TO FORM NEW APPROACHES TOWARD SOUTH CAUCASIAN COUNTRIES
December 4, 2003 - 18:22 AMT  13:21 GMT
Gunter Verheugen, EU Commissioner for Enlargement, said at a meeting with Armenian President Robert Kocharian in Brussels.