As Russia's Ambassador to Armenia Anatoly Dryukov stated, it will allow more operative resolving of all the questions connected with the legalization of the migration flows from Armenia to Russia and vice versa.
RA Prime Minister Andranik Margarian sent a telegram of condolence to Iran's First Vice President Mohammad Reza Aref in view of the devastating earthquake that took place in the South-West of the country this morning.
Armenia offered its help for carrying out the rescue and recovery works in the zone of the devastating earthquake taken place this morning in the Iranian town of Bam.
"Gazprom" Russian company is holding talks with its new partner "Eural Trans Gas" Hungarian mediation firm on supplying natural gas to Armenia and Azerbaijan.
As noted by Armenian Prime Minister, the 2004 state budget of Armenia is for the first time based on the government strategic program for poverty reduction (2004-15).