HUNGARIAN LAWYERS TO DEFEND AZERI OFFICER IN COURT FOR $10 THOUSAND
Sedeni and Colleagues firm of attorneys will most probably engage in defending Azeri officer Ramil Safarov arrested in Budapest for murder of an Armenian lieutenant.
CONTRADICTORY OPINIONS EXPRESSED IN BAKU OVER FATE OF MURDERER OF ARMENIAN OFFICER IN BUDAPEST
February 26, 2004 - 21:52 AMT  11:09 GMT
Azeri Defense Minister says Safarov will return to Baku, while a Ministry of Justice representative assures of the counter.
TURKISH FOREIGN MINISTER CALLED MOSCOW TO USE ITS INFLUENCE ON ARMENIA AND AZERBAIJAN TO SOLVE KARABAKH CONFLICT
February 26, 2004 - 21:07 AMT  11:09 GMT
Turkey wishes to improve its relations with Armenia, but before that the latter has to leave the Azeri territories it controls, the head of the Turkish Foreign Ministry told Putin.
BAKU RESPONSE TO CRIME IN BUDAPEST CONFIRMS KARABAKH CANNOT BE PART OF AZERBAIJAN, NKR FOREIGN MINISTER SAID
February 26, 2004 - 21:05 AMT  11:09 GMT
In Ashot Gulian's words, the crime is not condemned in Azerbaijan and, as it was after the pogroms of Armenians in Sumgait, they are trying to justify the murderer.
CIS CITIZENS SERVING IN RUSSIAN ARMY TO BE PROTECTED BY CONSTITUTION
February 26, 2004 - 19:28 AMT  11:09 GMT
Chief of the organizational conscription board of the general staff of the Armed Forces of Russia Vasily Smirnov said.
ARMENIAN GOVERNMENT RECALLS BILL ON MILITARY SERVICE FROM PARLIAMENT
February 26, 2004 - 19:04 AMT  11:09 GMT
Prime Minister Andranik Margarian today received a group of representatives of youth and student organizations to discuss the situation, formed around the discussion of the bill.
GEORGIA TO GET MOST US ASSISTANCE OUT OF CIS COUNTRIES
February 26, 2004 - 18:36 AMT  11:09 GMT
Georgian President Mikhail Saakashvili stated after negotiations in the White House that the American-Georgian military cooperation will continue, too.
FESTIVAL OF ARMENIAN FILMS MAY BECOME TRADITIONAL IN US
February 26, 2004 - 17:56 AMT  11:09 GMT
The festival of Armenian films held in San Francisco scored considerable success among the spectators.
MOST SUITS BROUGHT INTO EUROPEAN COURT AGAINST TURKEY
February 26, 2004 - 17:53 AMT  11:09 GMT
Out of the 35.5 thousand suits brought into the European Court in 2003, 18% were against Turkey.
ARMENIAN CHURCH TO BE BUILD IN MINSK
February 26, 2004 - 17:52 AMT  11:09 GMT
Head of the Armenian community of Belarus Georgy Eghiazarian said at a meeting with chairman of the National Assembly of Armenia Artur Baghdasarian in Minsk.