ARMENIA INCLUDED IN LIST OF TEAMS COMPETING FOR UEFA CAP
Yesterday two countries, which will aspire to UEFA Cap thanks to the high coefficient of the Fair Play due to the outcomes of the season of EuroCaps, were announced.
PROGRAMS FOR ARMENIAN NPP CLOSING AND CHANGE OF ITS ENERGY FACILITIES TO BE WORKED OUT TILL END OF 2004
June 9, 2004 - 22:58 AMT  19:09 GMT
Europe has confirmed readiness to assign 100 million euros for the closing of the Armenian NPP and creation of alternative energy sources.
GEORGIANS PROTEST AGAINST BAKU-TBILISI-CEYHAN OIL PIPELINE CONSTRUCTION
June 9, 2004 - 22:16 AMT  19:09 GMT
Some of protesters state of the non-payment by British Petroleum company of compensations for the usage of the land, through which the pipeline is to run, others demands to cede the lands for agricultural works.
ARMENIAN FM MADE NOTE IN US EMBASSY MOURNING BOOK IN MEMORY OF RONALD REAGAN
June 9, 2004 - 22:08 AMT  19:09 GMT
Today Armenian foreign minister Vardan Oskanian visited the US Embassy.
NEW ARMENIAN MINISTER OF TOWN-PLANNING APPOINTED
June 9, 2004 - 20:43 AMT  19:09 GMT
Armenian President signed the decree on appointing Aram Harutyunian to the post of the minister of town-planning.
ARMENIAN CITIZENS CAN BE SENTENCED TO 1-YEAR IMPRISONMENT FOR INSULTING PUBLIC AGENT
June 9, 2004 - 20:17 AMT  19:09 GMT
Armenian deputies voted for the insertion of some amendments into the Criminal Code.
ILHAM ALIYEV TO VISIT GEORGIA MID-JUNE
June 9, 2004 - 19:39 AMT  19:09 GMT
During his first visit to Tbilisi Aliyev is to discuss the issues of bilateral and regional cooperation with Georgian leader Mikhail Saakashvili.
ARMENIAN DEPUTIES TO OBSERVE EUROPARLIAMENT ELECTIONS IN FRANCE
June 9, 2004 - 18:54 AMT  19:09 GMT
Members of the Armenia-France Interparliamentary Friendship of the Armenian National Assembly will discuss with their French colleagues the issues of consolidating the interparliamentary ties.
FIDE DECLARED 2004 - YEAR OF 9-TH WORLD CHESS CHAMPION TIGRAN PERTOSIAN
June 9, 2004 - 18:39 AMT  19:09 GMT
On this occasion various measures dedicated to the 75-th birthday of the famous grand master will be arranged in Armenia and other countries during the current year.