December 6, 2005 - 17:56 AMT  17:15 GMT
Safar Abiyev stated that «the Nagorno Karabakh conflict poses a threat to Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline.»
Yerevan Ready to Support Kiev on Way to WTO Accession
December 6, 2005 - 17:33 AMT  17:15 GMT
Vartan Oskanian and Boris Tarasyuk discussed modes of activation of political dialogue and cooperation in European integration.
Baltic and South Caucasus FMs Had 3+3 Format Meeting in Ljubljana
December 6, 2005 - 17:15 AMT  17:15 GMT
The Ministers agreed that South Caucasus representatives will be invited for one of the next meetings of FMs of Northern and Baltic states.
Indian Ambassador to Armenia Presented Copies of Credentials to Armenian Deputy FM
December 6, 2005 - 16:19 AMT  17:15 GMT
Armen Bayburdyan and Rina Pandei remarked political dialogue at a high level was established between Armenia and India within bilateral and multilateral relations.
Conference on Armenian Issue to Be Held in Istanbul December 15-16
December 6, 2005 - 15:51 AMT  17:15 GMT
To all appearance, the conference will merely discuss Turkish official point of view over the Armenian Genocide.
US Welcomes Positive Movement in Karabakh Settlement
December 6, 2005 - 15:38 AMT  17:15 GMT
Washington believes 2006 can be the year when Armenia and Azerbaijan may take major steps towards a strong and just peace.
Skin Heads Wounded Armenian in Moscow
December 6, 2005 - 14:54 AMT  17:15 GMT
This is a third case of attacks against Armenians in Moscow within past fortnight.
No Agreement on Terms of Continuation of Karabakh Talks
December 6, 2005 - 14:38 AMT  17:15 GMT
Both parties wish to resume talks at the level of Presidents and FMs as soon as possible, V. Oskanian stated.
Tarasyuk: «We Hope for Talks to Promote Progress in Karabakh Issue»
December 6, 2005 - 13:47 AMT  17:15 GMT
«Conflicts should be solved based on the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, in compliance with the respective resolution of the UN Security Council and OSCE decisions,» Boris Tarasyuk said.
Indian Ambassador to Armenia Presented Credentials to Kocharian
December 6, 2005 - 13:33 AMT  17:15 GMT
Rina Pandei stated that during her diplomatic mission in Armenia she intends to promote expansion of especially economic ties between the two countries.