Armen Movsisyan: states lacking experience in atomic energy won't be allowed to build NPP
Armenia is the only state in the region possessing experience and possibility to build a new nuclear reactor.
Moscow: EU should not deal with Kosovo status
December 22, 2007 - 14:04 AMT  15:33 GMT
Determination of the province's status goes beyond the EU's competence, Mikhail Kamynin said.
Present-day Turkish-Armenian border doesn't have legal foundation
December 22, 2007 - 13:56 AMT  15:33 GMT
Kiro Manoyan: the Treaty of Kars, which determines the border, doesn't have legal effect. Thus, Armenia and Turkey should adjust the issue.
Kocharian: Armenia-Iran cooperation efficiently developing
December 22, 2007 - 13:44 AMT  15:33 GMT
The Iranian Ambassador to Armenia leaves the republic with consent that all programs have been implemented.
U.S. Department of State: Serbia and Kosovo
U.S. Department of State: Serbia and Kosovo "are never going to be one again"
December 22, 2007 - 13:21 AMT  15:33 GMT
"All those concerned should work for a stable outcome in the Balkans based on that reality," Rice said.
Will the EU be able to solve the Kosovo issue with minimum losses?
December 20, 2007 - 19:52 AMT  15:33 GMT
The discussions over the Kosovo issue in the UNO are over and as expected the EU and the USA declared that the opportunities of solving the issue of Kosovo's status by means of negotiations are exhausted. Russia, as always remained faithful to its opinion - the negotiations should be continued. On December 19 after a 3-hour-close-session of the UN Security Council, the Belgian Ambassador Johan Verbeke, speaking on behalf of the EU and the USA, stated with regret that the Council couldn't come to an agreement over the future status of Kosovo, that is why the EU and NATO are ready to take up the responsibility for the country's destiny.