March 5, 2010 - 01:51 AMT  19:06 GMT
"On behalf of the ACA I'd like to express my gratitude and applaud the courageous members of Congress who voted for this crucial bill," said ACA Executive Board Member.
Turkish lobby failed to persuade US Congressmen
March 5, 2010 - 01:47 AMT  19:06 GMT
Bryan Ardouny: the truth prevailed today, and the cause of genocide affirmation and prevention has been furthered.
Adam Schiff praises House Foreign Affairs Committee's passage of Genocide resolution
March 5, 2010 - 01:37 AMT  19:06 GMT
Adam Schiff: if we are to avoid this horrific crime in the future, we must be willing to condemn genocide whenever and wherever it occurs.
ANCA welcomes passage of resolution on Armenian Genocide
March 5, 2010 - 01:27 AMT  19:06 GMT
Elizabeth Chuljyan: We’ll continue working with Congressmen and American Armenian community towards final passage of resolution in US House of representatives.
Armenian Foreign Ministry welcomes adoption of Resolution 252
March 5, 2010 - 01:11 AMT  19:06 GMT
Edward Nalbandian: This is another proof of the devotion of the American people to universal human values and is an important step toward the prevention of the crimes against humanity.
US House Committee on Foreign Affairs adopted Armenian Genocide resolution
March 5, 2010 - 00:48 AMT  19:06 GMT
After it was put to the vote in Profile Committee, the Resolution will be submitted to the House of Representatives for final vote.
US Administration trying to buy time for Turkey's parliament to act
March 5, 2010 - 00:25 AMT  19:06 GMT
“Our focus is on continuing to make progress on an issue that has, for almost 100 years, divided two countries," White House spokesman said.
Turkish authorities are carefully following Armenian Genocide resolution vote
March 4, 2010 - 23:38 AMT  19:06 GMT
Recep Tayyip Erdogan arrived at presidential residence to watch the process of voting.
Lynn Woolsey: I’ve been waiting 18 years for Armenian Genocide resolution to be adopted
March 4, 2010 - 23:01 AMT  19:06 GMT
“US has to join in the ranks of 42 American states and 11 states of NATO who’ve recognized the Armenian Genocide,” California Congresswoman Lynn Woolsey said.
Resolution 252 cannot prevent Armenian-Turkish normalization
March 4, 2010 - 22:38 AMT  19:06 GMT
Keith Ellison: Voting for Armenian Genocide resolution at U.S. House of Representatives Committee on Foreign Affairs, we are not opposing the Turkish state.