How did Turkey, Azerbaijan manage to intimidate or bribe UNESCO?
Turkey and Azerbaijan are using every chance to advance their doubtful version of truth about Armenia or anything linked to it.
Baku-Tbilisi-Kars railway to become operative in 2013
June 16, 2011 - 21:31 AMT
GMT
Construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway will be fully completed by late 2012, according to Azerbaijani Transport Minister Ziya Mammadov.
New format for Baze youth festival 2011 envisaged
June 16, 2011 - 21:29 AMT
The major event will host 1300 participants from Armenia and Diaspora, as well as representatives of Armenia's national minorities
Turkey ready to recognize Palestine as sovereign state
June 16, 2011 - 21:20 AMT
Abdullah Gul: we hope that an independent Palestine will be established; we are among the strongest supporters of Palestine.
Decision on basic principles of Karabakh conflict settlement to be taken in Kazan
June 16, 2011 - 20:29 AMT
"Discussions allowed approximation of positions on several key issues," Russian Foreign Ministry spokesman said.
Hay Dat French Bureau outraged over UNESCO’s “civilized vandalism”
June 16, 2011 - 20:25 AMT
“By yielding to political pressure, UESCO stained its good name,” the statement issued by Hay Dat French Bureau stressed.
Ani Resort hotel complex in Hankavan ready to welcome guests
June 16, 2011 - 20:12 AMT
Ani Resort reconstruction took USD 7 million in investments, creating 2000 new jobs for residents of nearby villages.
Soundcloud music-sharing platform reaches 5 million user mark
June 16, 2011 - 19:35 AMT
Soundcloud, which is adding 20,000 registered users per day, has innovated a lot during the past year after launching in 2008.
CIS, European parliamentarians issue document on children’s rights protection
June 16, 2011 - 19:26 AMT
The document envisages intensification of legal protection of vulnerable children through provision of relevant parliamentary mechanisms.
Armenian delegation to participate in St. Petersburg International Economic Forum
June 16, 2011 - 19:14 AMT
The Forum aims at discussing solutions for the global challenges and new approaches in handling a post-crisis economy.
Aleppo Armenian abducted by Islamists, given 3 months in jail
The head of the Armenian General Benevolent Union office Hagop Mikaelyan was given jail term for supporting President Assad.
Spotify, Netflix say no plans to launch BlackBerry 10 apps
Both streaming services have ruled out catering to the mobile operating system, which runs on devices such as the Q10, Q5 and Z10.
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule; no violation of the cease-fire regime was noted.
Soderbergh to present “Koyaanisqatsi” helmer’s film at Toronto Fest
Soderbergh is currently receiving acclaim for his HBO film "Behind the Candelabra," which premiered at Cannes.