Parliamentary race yielded unexpected results, with ruling coalition’s crushing victory recorded as the most significant outcome.
The parliamentary elections are over in Armenia. The race, assessed as original primaries for presidential elections in 2013, yielded rather unexpected results, with the ruling coalition’s crushing victory recorded as the most significant outcome.
PanARMENIAN.Net - The ruling Republican Party of Armenia (RPA) gained a smashing victory during May 6 elections, garnering 663 066votes (44,05 %) according to the preliminary data provided by the Central Electoral Commission (CEC) of Armenia. Though the elections were conducted under the slogan “All against RPA and its appendage “Orinats Yerkir”, the ruling party gained success through competent use of the administrative resources.
RPA significantly advanced its positions compared with elections in 2007 (33,8% votes), claiming a serious bid for the party leader President Serzh Sargsyan’s victory during the presidential elections in 2013.
RPA’s victory in majority constituencies is yet more impressive. This year the party’s candidates gained 28 seats against the 23 during the parliamentary race in 2007.
Moreover, RPA, dissatisfied with its victory only, was able to pull its loyal junior partner Orinats Yerkir to future parliament, too. The latter garnered 82 690 votes (5,49 %), which is a step back compared with the 2007 results (7,04%).
However, given the experts’ forecasts on Orinats Yerkir, deeming the party as “political corpse”, which had concluded its death sentence back in 2008, this year, its entry to the parliament may be assessed as one of the greatest surprises of the past elections.
One of the Armenian oldest parties ARF Dashnaktsutyun also made a step back compared with elections in 2007, garnering 86 296 votes (5,73 %) against the 13,1% in 2007.
ARF Dashnaktsutyun was outrun by another opposition party Heritage, the electoral list of which comprised representatives of Free Democrats party and public sectors. They all gained 87 095 votes (5,79 %) together against almost the 6% in 2007. However, it is noteworthy that the party came fourth this year, making a serous bid for opposition leadership.
The past elections can be characterized as mere downfall for ANC. The opposition leader which intended to initiate snap presidential elections through victory in the parliamentary race was hardly able to reach the 7% threshold (106 910 votes - 7,1%).
ANC’s decline in popularity following he launch of the political dialogue with the authorities in spring of 2011, made its logical conclusion on May 6.
The bloc’s attempts to confront the interests of the ruling coalition and set up cooperation with its old rivals Prosperous Armenia and ARF Dashnaktsutyun also played a crucial role in determining ANC’s failure.
Meanwhile, Prosperous Armenia coalition party benefited from the ANC’s setback. It managed to act as opposition, using its powerful administrative resources through attracting significant part of the opposition’s electorate. As a result, it garnered 454 684 votes (30,20 %) by proportional system against the 15,1% of 2007.
Though Prosperous Armenia doubled its votes this year, it also showed dissatisfaction with the election outcomes, confident in its ability to have garnered significantly more votes in case of fair elections.
The party is currently in two minds between continuing games in opposition and again backing RPA in future coalition. The harsh criticism of the authorities by Prosperous Armenia’s several high level officials, namely former Foreign Minster of Armenia Vartan Oskanian may hinder implementation of the second option.
As for the last three participants of the parliamentary race, Communist Party of Armenia garnered 15 933 votes (1,06 %), Democratic Party of Armenia (DPA) - 5 633 votes (0,37 %),United Armenians party - 3 080 votes (0,20 %).
Hayk Khlatyan / PanARMENIAN News
According to some Armenian experts, the May 6 elections became the “swan song” for ANC and Levon Ter-Petrossian.
Since the very start of its election campaign Prosperous Armenia showed obvious signs of political amnesia.
Unable to unite, the Armenian opposition will logically proceed to nominate several candidates at 2013 presidential vote.
We faced war and hunger, bread coupons and 30 minutes of electricity daily, and political instability in the past 21 years.
Expert says gas price hike won’t cause uprising in Armenia
Expert says gas price hike won’t cause uprising in Armenia Dwelling on the hike in gas prices, Iskandaryan said the change also affected other countries importing Russian gas.
Implications of Electoral Code amendments ahead of vote The idea of involving the Armenian Diaspora in elections is not new; it was first voiced following the adoption of the Law on Dual Citizenship.
Op-Ed: Parliamentary elections a test for new changes Can every citizen be an election observer?
Facebook as platform for Armenian elections 2012 PanARMENIAN.Net studies the tools and opportunities provided by Facebook to the participants of electoral race.