‘Frame Reshuffle’ at Ararat Museum
ARARAT Visitors’ Center of Yerevan Brandy Company in association with PAN Photo Agency are launching a photo project titled ‘Frame Reshuffle’
PanARMENIAN.Net - The photo project will focus on comparison of artefacts and permanent exposition items photographed in two different formats. ‘Frame Reshuffle’ will include a series of over 20 collages shot with both black & white and color cameras (Hasselblad 500C and Fujifilm X100s).
According to the author's idea, these photos placed next to each other within one single collage represent something more than an ordinary sense sum of the images depicted. Each collage is a small narration, where the camera not only fixes the moment but is also a tool that conveys the angle of vision.
Such an approach is meant to underline the timeless essence of ARARAT and reveal its evolution. The collages will be published on the Facebook page of the ARARAT Visitors’ Center.