Nokia E6 will be available in Armenia June 2011
PanARMENIAN.Net - Nokia E6 model, launched today, will be available in Armenia in June 2011, Vazgen Bakhshetsyan the sales director at Nokia Official Representation in Armenia told PanARMENIAN.Net
On April 12, Nokia launched the Nokia E6, a compact QWERTY and touch device. The device is meant for business and general users who need to get things done while they’re on the move, according to Nokia official blog.
Nokia E6 offers faster navigation and operation than either. Users can get much faster text-entry from a QWERTY keyboard than they ever will from a touch display. The device has 8MB of internal memory and support for MicroSD cards up to 32GB. The battery is for 7h30m talk-time. Also has 2G/3G network support for world travellers and WiFi connectivity; Bluetooth 3.0 with support for stereo headphones; 8-megapixel cam.
Nokia E6 comes with the latest Symbian version with five home screens, an improved browser and redesigned interface. It’s complete with Symbian Anna, improved support for Mail for Exchange, Microsoft Communicator Mobile, SharePoint and Office documents.