ANC leader urges reporters to call foreign envoys’ attention to electoral lists
PanARMENIAN.Net - The leader of the Armenian National Congress Levon Ter-Petrossian drew the rally participants’ attention to the issue of electoral lists.
“All elections and even the fate of Armenia depend on the disastrous candidates lists comprising not even 500 but 700 thous. people,” he said.
He noted with irony that lengthening the lists by 175 thous. names compared with the 2008 elections, Armenian police chief Vladimir Gasparyan probably wanted to prove RA President Serzh Sargsyan that he is more competent that his predecessor Alik Sargsyan.
According to ANC leader, even voter bribery doesn’t help the authorities, with candidates lists remaining their sole hope during the elections.
In this context, he urged the journalists, politicians and political parties concerned over the justice of oncoming elections to vie for rectification of lists and publication of the lists of voters following the elections. Ter-Petrossian said that voter lists were published during his term of office, the practice being canceled after Robert Kocharian came to power.
Head of the Congress called on particularly the reporters to draw the foreign embassies’ attention to the issue, noting that he himself will raise the issue during a meeting with the head of the OSCE/ODIHR.
“The international observers will become accomplices in election forgery, if the issue isn’t resolved,” he said.