Azeri aggression will be retaliated, Karabakh leader says
PanARMENIAN.Net - On September 3, Artsakh Republic President Bako Sahakyan met with NKR Security Council to discuss the extradition of Ramil Safarov, the criminal who decapitated the sleeping Armenian officer to Azerbaijan and his immediate release.
In his speech, Bako Sahakyan noted that this criminal deal has generated a deep anger amid the world spread Armenians including that of Artsakh. According to the President, this incident reflects the loathsome moral and political atmosphere reigning in Azerbaijan, which is the continuation of fascist ideology and genocidal policy. It is a blatant violation of democratic principles and human rights and must be condemned by the civilized mankind.
Bako Sahakyan slammed this monstrous deed as a hard blow to the negotiation process and the mediation mission of the OSCE Minsk Group co-chair countries. The President underlined that such actions of the adversary, his subversive aggressive behavior will be retaliated.
Within this context, the President gave corresponding instructions to the defense and foreign ministries as well as to other interested structures.
Issues related to economic indicators of the first 8 months of 2012 were also discussed during the meeting of the Security Council.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan and other officials were invited to the meeting, Central Information Department at Artsakh President’s Office said.