According to Zhoghovurd daily, Yerevan’s chief architect confirmed the rumors on the Armenian Foreign Ministry building to be transformed into a hotel.
“The ministry will have a new building where the Justice Ministry premises used to be,” Narek Sargsyan said.
On September 23, 2011, the paper divulged the government’s plans to sell the Foreign Ministry building to Kempinski Hotels S.A for USD 500 mln, with RA authorities denying the information then.
After Azerbaijani assassin Ramil Safarov’s extradition, it would be cleverer to close the ministry altogether, the daily says.