PanARMENIAN.Net - On December 6, Foreign Minister of Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan met with Armenian ambassador to Washington, DC Tatoul Markarian and embassy staff.
After the meeting with Armenian diplomats, Foreign Minister Mirzoyan met with representatives of DC-based Armenian organizations and clergy, with the current stage of Nagorno Karabakh conflict settlement discussed. Minister Mirzoyan further briefed on the steps Artsakh leadership is undertaking to ensure country's comprehensive development.
Later the same day, NKR Foreign Minister attended a closed discussion on Karabakh conflict resolution. The event was organized at the Carnegie Endowment for International Peace with regional experts, scholars and representatives of DC-based think-tank community present, NKR MFA press service reported.