PanARMENIAN.Net - A direct Yerevan-Van flight will become available through the efforts of Narekavan Tour travel agency founders.
As the agency director Armen Hovhannisyan told journalists, the first flight was scheduled for April 3.
The flight will be operating on Wednesdays and Sundays jointly with Borajet Turkish company. The ticket for a 40-minute trip is priced at $250, with a 20% discount offered for April flights.
According to Hovhannisyan, the flight will increase the already significant tourist inflow to Van to boost business ties between Armenia and Turkey.