New Cuban envoy presents copies of credentials to Deputy Foreign Minister
PanARMENIAN.Net - A newly appointed Cuban ambassador to Armenia (residence in Moscow) Emilio Lozada Garcia presented copies of his credentials to Deputy Foreign Minister Ashot Hovakimian on Monday, May 20.
According to Foreign Ministry press service, the parties further focused on the prospects of bilateral relations, boosting political dialogue, as well as cooperation in the framework of international organizations.
The Deputy Foreign Minister also briefed the envoy on the efforts of Armenia and international community for peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict.