PanARMENIAN.Net - The newly-appointed ambassador of the United Arab Emirates Saif Mohammed Al-Zaabi (residence in Tehran) presented his credentials to Armenian President Serzh Sargsyan.
President Sargsyan congratulated the envoy on the appointment, wishing him success in his mission. Bilateral relations and cooperation prospects were in the focus of the meeting, with the political dialogue between the two countries mutually hailed.
The two men further attached importance to the forthcoming Armenia-UEA intergovernmental commission meeting, stressing the necessity of the intensification of diplomatic ties.