200 ceasefire violations by the Azeri armed forces were reported at the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan from Sept 1-7.
Azerbaijan fired over 1000 shots from various caliber weapons towards Karabakh positions, NKR defense army’s press service said. The defense army continued with their military duty in line with ceasefire principles, taking necessary measures to protect the frontline.
Over 14000 ceasefire violations by Azeri armed forces were reported at the contact line in 2012. Azerbaijan fired over 68700 shots from various caliber weapons towards Karabakh positions, with intensified instances of ceasefire violations reported during state holidays and special events.